Neil Armstrong, Ay'a ilk ayak basan insan.

Neil Armstrong’un Naaşı Denize Gömülecek

In Haber by Özay ŞenLeave a Comment

Neil Armstrong, Ay'a ilk ayak basan insan.

Neil Armstrong, Ay’a ilk ayak basan insan.

25 Ağustos günü 82 yaşında ölen Neil Armstrong’un denize gömüleceği açıklandı. İşte medyaya kapalı gerçekleşecek önemli cenaze töreninin açıklanan nadir detayları…

Ay’a ilk ayak basan insan Neil Armstrong’un naaşının, vasiyeti üzerine denize bırakılacağı açıklandı. Ailesi tarafından işlemleri başlatılan ancak detayları hakkında bilgi verilmeyen töreni Amerikan Donanması üstlendi.

Neil Armstrong adına 13 Eylül’de Washington’da bir anma töreni düzenlenecek. Ardından halka ve medya mensuplarına kapalı olarak naaşı denize bırakılacak. Nerede, ne zaman ve hangi gemi tarafından yapılacağı açıklanmayacak. Bedeninin mi denize bırakılacağı yoksa küllerinin mi serpileceği hakkında da herhangi bir bilgi verilmedi.

Neil Armstrong, havacılık kariyerine Amerikan Donanması’nda başlamıştı. 78 başarılı savaş görevinde bulundu. Sonrasında NASA tarafından yürütülen Gemini ve Apollo programlarında yer aldı. Yakın dostu astronot Jim Lovell konu hakkında “ Neil, tam bir donanma adamıydı ” dedi.

Amerika Birleşik Devletler’inde yılda ortalama 900 deniz töreni yapılıyor. Bu tür törenler denizcilere has olarak düzenlenen, son derece ağırbaşlı ve önemli olaylar olarak nitelendiriliyor.