GoDaddy Yalanladı: Siteye Saldırı Gerçekleşmedi !

In Yazar Köşeleri by Özay ŞenLeave a Comment

Scott Wagner firmanın şu an ki CEO'su

Scott Wagner firmanın şu an ki CEO’su

GoDaddy sitesine yapılan saldırı ardından firma siteye herhangi bir saldırı olmadığını açıkladı. İşte detaylar…

Geçtiğimiz gün Technopat üzerinden GoDaddy sitesine yapılan saldırıyı sizlerle paylaşmıştık. GoDaddy, alan adı sağlayan dev bir firma. Anonymous Own3r adlı kullanıcı firmanın sitesine güvenlik önlemlerini test etmek amacıyla saldırdığını tweetlemişti. Site ile beraber çöken binlerce site tekrardan kullanıma girdi.

Bugün firmadan konu hakkında resmi bir açıklama geldi. Saldırıyı onayladıkları düşünülürken firma CEO’su Scott WagnerSiteye herhangi bir saldırı gerçekleşmedi. İnternet sisteminden kaynaklı bazı bağlantı hatalarıyla karşılaştık. Sitenin ağ yapısında karşılaşılan sorun ilerleyen safhada data tablolarımızı etkiledi. Çözüm bulmaya çalışırken bizi anlayışla karşılayan sabırlı kullanıcılarımıza teşekkür ediyoruz ” dedi. Ancak işin ilginç yanı Own3r adlı kullanıcı saldırı hakkında tweet atmaya devam etti. DDos saldırısı gerçekleştirdiğini söyleyen hacker, gün içerisinde GoDaddy’nin servis kodlarını paylaştı.

Own3r Tweetter'ından GoDaddy'nin servis kodlarını paylaştı.

Own3r Tweetter’ından GoDaddy’nin servis kodlarını paylaştı.

GoDaddy’nin köklü bir internet sitesi ve altında milyonlarca alan adı barındırıyor. Wagner açıklamasında, kullanıcı bilgilerine zarar gelmediğini ve internete sızdırılmadığını ekledi. Böylesine büyük bir firma elbette müşteri kaybetmek istemez. Güvenlik ağlarında bir sorun olduğunun kanıtlanması, firmayı kullanıcıları karşısında zor duruma düşürür. İlerleyen safhalarda müşteri kaybı ve davalar açılabilir.

Konu hakkında Nevada’da bulunan Data Clone Labs’ta güvenlik önlemleri üzerine çalışan Ira Victor’un açıklaması dikkat çekiyor. Victor’a göre bu gerçekten bir bağlantı hatası olabilir. Ancak işin içinde bir hacker saldırısı olabileceğinin de hesaba katılması gerektiğini söylüyor. Sistemde ki herhangi bir açığı farkeden hackerlar, elbette fırsatı değerlendirmek isteyeceklerdir. Çünkü karşılarında 1997 yılından beri ayakta duran dev bir firma var.

Firma bu saldırıyı örtbas etmeye çalışıyor olabilir. Elbette temennimiz GoDaddy’de güvenlik açıklarının olmadığı ve saldırının gerçekleşmediği yönünde. İlerleyen günlerde firma kararını değiştirir mi bilinmez ? Ancak Own3r adlı kullanıcı tweetter üzerinden bu işin ekmeğini yemeye başladı bile.