VirusTotal

Google VirusTotal’i Satın Aldı!

In Haber by Ali GüngörLeave a Comment

VirusTotal

VirusTotal

Arama motoru devi Google, güvenlik şirketi VirusTotal’i satın aldı. Bu satın almayla birlikte VirusTotal’ın online güvenlik hizmetleri de teknoloji devinin kullanımına giriyor…

Google tarafından satın alınan VirusTotal, 40’tan fazla anti-virüs yazılımıyla kullanıcıların sunduğu örnekleri tarayan online bir hizmet sunuyor. Kullanıcılar şüphelendikleri dosyaları yollayarak incelemeye sunuyor. İncelemeye sunulan dosyaların karakterleri ve davranışları paralel incelemeden geçiriliyor.

Google, VirusTotal’in bağımsız çalışmasına izin verecek. Küçük ve kaynakları kısıtlı olan şirket, Google tarafından satın alınmanın getirdiği mali kaynaklar sayesinde araştırma ve geliştirmeye ağırlık vermeyi planlıyor. VirusTotal hizmetleri Google’ın altyapısında kullanılacak. Ancak şirket sadece Google ile çalışmayacak, güvenlik dünyasının önemli uzmanlarına ve antivirüs şirketlerine de hizmet sunmayı sürdürecek.

Entegrasyon açısından da VirusTotal’in Google Chrome, Mozilla Firefox, Microsoft Internet Explorer gibi internet tarayıcılara dahil edilmesi ve indirilen dosyaları taraması mümkün görünüyor.

VirusTotal’e buradan erişebilir, şüpheli dosyaları ya da url’leri taratıp kontrol edebilirsiniz…