FIFA 13 – PES 13 Demo Karşılaşması

In Haber by Özay ŞenLeave a Comment

FIFA 13 bu sene liderliği kaptırmamaya kararlı

FIFA 13 bu sene liderliği kaptırmamaya kararlı

Her yıl oyun dünyasını sarsan iki futbol oyununu 2013 yılına hazır.

Barcelona’da top koşturan Messi ve Real Madrid’in yıldızı Ronaldo, futbol dünyasının yakından takip ettiği iki futbolcu. Ezeli rakip iki takımın dikkat çeken dünyaca ünlü oyuncuları. İsimleri ve resimleri yılın dikkat çeken iki spor oyunun kapaklarını süslüyor: FIFA 13 ve PES 13.

Electronic Arts tarafından geliştirilen FIFA 13, serinin 20. oyunu. Arkaya dönüp bakıldığında serinin inanılmaz değişimini görmemek elde değil. Geçtiğimiz günlerde yayımlanan Demosunda oynanabilir 5 takım bulunuyor. Borussia Dortmund, Manchester City, Juventus, A.C. Milan ve Arsenal seçilebilen takımlar arasında.

Madalyonun öteki yüzünde Konami tarafından hazırlanan Pro Evolution Soccer 13 var. İlk çıktığı 2001 yılında FIFA serisine konsol alanında bir alternatif olarak gösterilmişti. 2008 yılında ise FIFA serisine kafa tutmayı başarmış hatta onu geride bırakmıştı.

Pro Evoloution Soccer 13’te ise milli takım klasmanında  İngiltere, Almanya, Portekiz ve İtalya ülkeleri bulunuyor. Buna ek olarak Santos FC, International Fluminense ve Flamengo gibi takımlar bulunuyor.

EA Sports’un bu alanda tek olmadığının farkına varmasından sonra FIFA serisi toparlanmaya gitmişti. Son 3 yıldır FIFA ezeli rakibi PES karşısında başarılı puanlar topluyor. Bu sene de FIFA ve PES en çok oynanacak spor oyunlarından ikisi olacağı kesin.

Messi'nin FIFA ve PES oyunlarda ki karşılaştırması.

Messi’nin FIFA ve PES oyunlarda ki karşılaştırması.

Bu sene iki oyunda da grafiklerin ince detayları üzerine çalışılmış.

Grafiklere baktığımızda Pes 13’ün klasik hatlarını görebiliyoruz. Terlemiş ve parlak suratlı futbolcular top peşinde koşturuyor. Detaylandırılmış oyuncu modelleri biraz donuk gözüküyor. El ve kol kombinasyonu eskisine nazaran daha seri hareketlerde bulunuyor.

FIFA 13’ün her sene aynı gibi gözüken grafikleri aslında gelişme kaydediyor. Bu sene FIFA, grafikler üzerine biraz daha fazla zaman harcamışa benziyor. Oyuncuların mimikleri, yüz ve davranışları yakın çekimlerde gerçekçi bir sunum gerçekleştiriyor.

Grafiksel olarak karşılaştırmasını yaptığımızda iki oyununda büyük değişim geçirmediğini görüyoruz. Ancak ufak noktalarda değişimler meydana gelmiş. Bu konuda FIFA bir adım ileride olabilir.

Ronaldo bu sene de PES'in yüzü

Ronaldo bu sene de PES’in yüzü

Statları dolduran binlerce seyirciyi unutmamak gerek. FIFA serilerinde mukavvadan kesilmiş gibi gözüken seyirciler uzun bir süre boyunca değişime uğrayamamıştı. Göze batan bu durum 3 yılda büyük bir gelişme kaydetti.  3D olarak stadı dolduran seyirciler birbirlerinin kopyaları gibi duruyor. Çok göze batmasa da PES karşısında dikkati çeken bir durum.

PES 13 seyirci konusunda daha başarılı bir profil sergilemiş. Daha seri hareket eden ve tepkileri değişime uğrayan bir kitle görüyoruz. Bir bütün halinde kopyalanmış modeller yerine tüm stat içerisine serpiştirilmiş insanlar görüyoruz. Yan yana durmuş aynı hareketleri yapan insanlar yerine, birbirinden ayrı hareket eden ve farklı kıyafetlerle gözüken modeller mevcut.

EA Sports bir kez daha ses ve müzikte başarısını kanıtlıyor.

FIFA 13 ile ses ve müzik konusunda Electronic Arts’ın eline kimsenin su dökemeyeceği bir kez daha kanıtlandı. Ana menüde ki müzikler oldukça başarılı. Bloc Party, deadmau5, Kasabian, Metric, Two Door Cinema Club gibi grupların parçalarına yer verilmiş.

Gerçek bir futbol müsabakasını andıran, güzel bir stat ambiyansı yakalanmış. Marş ve tezahüratlar oyuncuyu havaya sokacak cinsten. FIFA serilerine dahil edilen spiker Martin Tyler ve yorumcu Alan Smith tekrardan göreve getirilmiş.

PES 13 demosunda bir spiker yok. Elbette demo olmasından ötürü oyuna eklenmemiş olabilir. Ancak maç esnasında eksikliği hissediliyor. Menüde ki müzikler 10 sene önceki arcade oyunların tekrar eden parçalarını andırıyor. Statta ki ses ise oldukça boğuk ve cansız. Bu konuda nedense PES pek etkili olamamış.

Bu konuların hepsinden öte, oyunları tartmak için daha ilgi çekici konular da mevcut. PES 13, bu yıl top kontrolü ve karakter hareketlerine daha fazla çalışmış gibi. Serinin önceki oyunlarında kütük gibi düşen ve hareket eden oyuncular artık yok. Top kontrolü oyuncunun ellerine bırakılmış. Paslar manuel olarak atılıyor. Yani topu atacağınız yeri bir ok yardımıyla belirleyebiliyorsunuz. Top manyetik bir biçimde oyuncuya yapışmıyor. Bunu aşmaları iyi bir artı.

Teknik unsurlar ve taktik özellikler artırılmış.

Ancak bu manuel kontrol bazen sapıtabiliyor. Biraz ustalık gerektiren bir özellik olmuş. Tamamen oyuncu eline bırakılan kontrollere hakim olmak büyük çaba sarf ettiriyor. Kontrol halinde ki futbolcu istem dışında, rakip oyuncudan kurtulmak için zıplayarak çalım atmaya çalışıyor. Oyuncu insiyatifinde bulunmayan bir durum olduğu için anlık durumlarda pozisyonu öldüren durumlar ortaya çıkıyor.

Yapay zeka konusunda herhangi bir gelişme yok. Orta zorluk seviyesi ile Superstar zorluk seviyesi arasında pek bir fark yok gibi. Oyuncunun kendi takımında bulunan ve kontrol dışındaki oyuncular herhangi bir baskıda bulunmuyor. Bunun için atanmış tuşlardan taktik değişikliği yapılması gerekiyor.

Ayrıca omuz omuza mücadelelerde ya da topu kayarak alma durumlarında garip görüntüler meydana gelebiliyor. Eski serilerden akıllarda kalmış olan kütük oyuncu modellemeleri bir anda tekrar hortluyor. Kaleciyle karşı karşıya kalınan pozisyonlarda birbiriyle çarpışan oyuncular gerçek olmayan biçimlerde yere düşüyorlar. Daha önceden ayarlanmış animasyonları tekrar ediyor gibiler.

Konami, PES 13 için defans ve teknik konularda gelişme kaydettiğini belirtmişti. Eski haline nazaran bir artış görülse de yapılan değişiklikler pek başarılı olmamış.

EA Sports ise oyunun çıkışını ilk duyurduğunda gösterdiği tüm özellikleri oyuna başarıyla eklemiş. Topla ilk buluşma anı ve oyuncunun karakteri özgürce hareket ettirebilmesi büyük bir artı. Oyuncuların fiziksel özellikleri topla olan hareketlerini etkiliyor. Uzun boylu futbolcular daha hantal kalıyorlar. Ancak bire bir mücadelede etkileri hissediliyor.

Player Impact Engine, FIFA'nın ön plana çıkan çalışması.

Player Impact Engine, FIFA’nın ön plana çıkan çalışması.

Player Impact Engine dedikleri yazılım sayesinde gerçekçi çarpışma modellemeleri yapılmış. Oyuncuların birbirleriyle etkileşimleri artmış. Topu almak için birbirine çarpan oyuncular gerçek fiziksel tepkiler veriyor. Kafa topuna yükselen iki futbolcu yere düşerken fizik kurallarına maruz kalıyor. Bu sebepten ötürü FIFA 13, gerçekçi bir futbol oyunundan çok başarılı bir futbol simülasyonu hazırlamış.

Önceki senelerde görülen kariyer seçeneklerinin yanında, kendi takımını oluştur seçeneği eklenmiş. Bu sayede oyuncu kendi takımını istediği oyuncuları seçerek oluşturabiliyor. FIFA, PES serisinin Master Lig ile topladığı ilgiyi bu şekilde değerlendirmek istiyor olabilir.

Ayrıca oyuncular internet üzerinden gerçek zamanlı maçlar yapabiliyorlar. Katıldıkları liglerin, turnuvaların maçlarını takip edip, doğru gün ve saatte oyunun başında mücadeleye girebiliyorlar.

FIFA’nın yanında PES lisans konusunda oldukça fazla sorun yaşamışa benziyor. EA Sports Dünya’da ki 32 ligin lisansını almayı başarmış. PES 13 ise France, Hollanda ve İspanya liglerinin tam lisanslarına sahip.

FIFA 13’te Türk Ligi maalesef yok. Sebebi ise TFF ile anlaşılamamış olması. PES 13’te Türk Ligi hakkında herhangi bir açıklama yok. Ancak oyun Türkçe dil desteği sağlıyor.

Oyunların demo halinde yayımlandıklarını unutmamak gerekiyor. Son sürümlerine kadar bir çok değişime uğrayabilirler. Şu an için FIFA serisinin ve klasmanının en başarılı oyunu gözüküyor. PES karşısında bu sene liderliği bırakmayabilir.