Frank Horrigan, oyun tarihinin akılda kalan en zor oyun sonu canavarlarından biri.

Ölmeyen Oyun Sonu Canavarı: Horrigan

In Retropat by Özay ŞenLeave a Comment

Frank Horrigan, oyun tarihinin akılda kalan en zor oyun sonu canavarlarından biri.

Frank Horrigan, oyun tarihinin akılda kalan en zor oyun sonu canavarlarından biri.

Fallout 2’nin ölmek bilmeyen oyun sonu canavarı Horrigan, Retropat Bölümümüzün konuğu.

Fallout, Interplay firması tarafından hazırlanan post-apocalyptic(dünyanın sonu) bir Dünya’da geçiyor. Oyun, RPG unsurlarını ve açık dünya konseptini başarılı bir biçimde işliyordu. Bugün bile adından sıkça söz ettiren Fallout’un devam oyunları da Bethasda tarafından geliştirildi. 1997 yılında çıkan Fallout 1’in, başarısı ardından Interplay, bir sene sonrasında Fallout 2’yi piyasaya sürdü. Bu oyun bir öncekinin bıraktığı yerden 60-70 yıl sonrasında geçiyordu.

Karakterimizin(Chosen One) amacı, köyünü kuraklıktan kurmaya çalışmak. Bunun için G.E.C.K adı verilen bir teknolojiyi bulması gerekiyor. Oyunun ilerleyen safhalarında bu teknolojik aleti bulan karakterimiz, köyüne geri döndüğünde şaşırmasına yol açan bir olayla karşılaşır. Tüm köy saldırıya uğramış, insanları ölmüş, geriye kalanlarsa kaçırılmıştır. Olayları takiben bu işin Enclave adlı gizli servisin yaptığı ortaya çıkar. En sonunda ise efsanevi Frank Horrigan ile karşılaşmak kalır.

Frank Horriganla ilk karşılaşma.

Frank Horriganla ilk karşılaşma.

Bu aslında Frank Horrigan ile ilk karşılaşmamız değil. Oyun içerisinde haritada ilerleyen karakterimiz Horrigan ile en azından bir kere karşılaşıyor. Hareket kabiliyetimizin yitirildiği sahnede Horrigan bir aileyi katlediyor. Seyirci kaldığımız bu olayın ardından, oyun sonu canavarı arkasını dönüp gidiyor.

Son karşılaşmamız ise Stop the Enclave görevidir. Bu görev için Enclave’in petrol rafinerisinin patlatılması ve Horrigan’ın öldürülmesi gerekmektedir. Rafineriyi patlatma kısmı oldukça kolay olmasına rağmen Frank Horrigan’ı öldürmek oldukça zor.

Frank Horrigan, Wasteland topraklarında dolaşmış en korkutucu düşmanlardan biridir. Devletin gizli deneyleri sırasında FEV virüsüne maruz kalan Horrigan mutantlaşmıştır. Devasa zırhı içerisine kapatılan Horrigan, bir Darth Vader misali o zırh sayesinde yaşayabilmektedir. Yumrukla Deathclaw öldüren, insanları bir atışıyla ortadan ikiye bölebilen bu dev canavara karşı koymaya çalışan bir çok oyuncu, ekran karşısında soluksuz saatler geçirmiş olabilir.

999 canı olan Horrigan’ı öldürmek her yiğidin harcı değildi. Ufak silahlara, patlayıcılara, lazer ve plazma atışlarına karşı direnci olan mutanta bir tur içerisinde en fazla 192 hasar verilebiliyordu. Onu kolayca öldürebilmek içinse bir dizi işlemi gerçekleştirmek gerekiyordu.

Stop The Enclave Görevin'de Frank Horrigan ile mücadele etmek durumundasınız.

Stop The Enclave Görevin’de Frank Horrigan ile mücadele etmek durumundasınız.

Öncelikle Enclave askerlerine karşı, sağlam bir Speech(Konuşma) puanı tutturmak gerekiyordu. Bu sayede Enclave askerlerini taraf değiştirmeye çağırıyorsunuz. Bir sonraki adımda, Amerika Başkanı Dick Richardson’ı öldürerek Presidential Acces Key’i almak gerekiyor. Bu kart sayesinde sisteme girerek platformda bulunan tüm taretleri Horrigan’a ateş etmesi için programlayabiliyorsunuz.

Bu işlemleri gerçekleştirdiğinizde yükünüz biraz hafiflese de Horrigan gene de ürkütücü derece güçlü. Zor yolu seçerseniz, Horrigan’ın vereceği hasarı da bir kenara bırakırsak, platformda ki tüm taretler size ateş ederken, Enclave askerleriyle de boğuşmak durumunda kalıyordunuz.

Bölüm sonu canavarı Horrigan, Fallout 2 oynayan herkesin korkulu rüyası olmuştur. Hikayenin sonuna gelip, Horrigan yüzünden oyunu bitiremeyen oyuncuların isyanları bir dönem internet forumlarını doldurmuştu.