Anasayfa Haber HP Yeniden Telefon Üretecek!

HP Yeniden Telefon Üretecek!

Meg Whitman, HP'nin geleceğini mobilde görüyor.
Meg Whitman, HP’nin geleceğini mobilde görüyor.

HP’nin CEO’su Meg Whitman, şirketin yeniden akıllı telefon üretmeye niyetli olduğunu bildirdi.

Geçtiğimiz günlerde ABD’deki FOX Business televizyonunda bir programa katılan HP CEO’su Meg Whitman, şirketin kısa bir aradan sonra yeniden akıllı telefon pazarına girmeye niyetli olduğunu açıkladı. Akıllı telefonların dünyanın pek çok ülkesinde insanların edindiği ilk ve bazen de tek bilgisayar sistemi olduğunu vurgulayan Whitman, bu pazarın büyüme potansiyelinin büyüklüğünün HP markasını bu yönde gelişmeye mecbur kıldığını söyledi.

HP daha önce Palm markasını çok büyük paraya satın almış, ancak bir süre sonra kapatmıştı. Benzer şekilde şirketin kendi işletim sistemi olan WebOS sistemli tabletler de HP bünyesinde çok kısa bir süre hayatta kalabilmişti. Bir önceki CEO olan Apotheker, görevde kaldığı bir yıldan kısa süre içinde HP’nin neredeyse tüm donanım planlarını darmadağın etmişti. Apotheker şirketin sırf yazılımla uğraşmasını istiyordu, ancak yönetim kurulu gelişmelerden memnun kalmamıştı. Meg Whitman ise şirketin yeni baştan ve planlı bir biçimde mobil pazarına girmesi gerektiğini savunuyor.

Peki HP’nin bu planları tüketici için ne anlam ifade ediyor? HP şüphesiz WebOS işletim sistemini pazara kabul ettirmeye çalışmayacak. Zaten piyasada işletim sistemi bolluğu var, kaldı ki firma geçtiğimiz aylarda WebOS kaynak kodunu “Enyo” adı altında parça parça serbest lisanslı yazılım olarak piyasaya verdi. WebOS haricindeki yeni bir işletim sistemini sıfırdan yazmak ise pek akıllıca bir girişim olmayacaktır.

Bu durumda geriye iki seçenek kalıyor; Windows 8 ve Android. HP eğer önümüzdeki seneler içinde mobil pazarına yeni tablet ve telefonlar sürerse, bunlar büyük ihtimalle ya Android ya da Windows 8 işletim sistemi kullanan tasarımlar olacaklardır. Apple’ın Android’e karşı açtığı savaş yüzünden çoğu firmanın bu işletim sistemine eskisi kadar sıcak bakmadığı, olası seçenekleri değerlendirdiği biliniyor. HP’nin de piyasadaki bu bakış açısından etkilenmesi muhtemeldir. O halde geriye HP’nin en eski iş ortaklarından olan Microsoft kalıyor. HP’nin mobil pazarından çabucak ve mümkün olduğunca ek masrafsız olarak pay kapmak isteyeceğini düşünürsek, firmanın önümüzdeki dönemde bir dizi yeni Windows 8 mobil cihazı basına tanıtacağını ön görebiliriz.

Tabii bu aşamada tüm bunlar spekülasyondan öteye gidemiyor. İlk bakışta mantıklı görünen bu, ancak öte yandan şöyle bir gerçek de var ki, HP’nin yönetim kademesi uzun süredir çok mantıksız kararlara imza atmakla ün saldı. Meg Whitman’ın açıklamalarının havada kaldığını ve HP’den uzun bir süre daha hiçbir mobil cihaz çıkmadığını da görebiliriz.