Windows 8 Pro Türkiye satış fiyatı

In Haber by Burak AlkanLeave a Comment

Windows 8 RTM Enterprise

Windows 8 RTM

Windows 8’in çıkmasına bir aydan biraz daha fazla süre kalmışken işletim sisteminin Pro sürümünün fiyatı hakkında edindiğimiz bir bilgiyi sizinle paylaşmak istiyoruz.

Geçtiğimiz günlerde RTM sürümünü kurduğumuz (Geliştiricilere ve PC üreticilerine verilen nihai sürüm kopyası) Windows 8 Pro ile Microsoft ‘un çevrimiçi mağazasına bağlanmayı başarmış ve burada Türk Lirası (TRY) üzerinden bir satış fiyatı görmüştük. Fiyat dolar üzerinden kur ile çevrilmiş olabilir fakat diğer kaynaklardan gelen bilgileri de bir araya getirdiğimizde Windows 8 Pro’nun perakende lisans fiyatının 129 TL olacağını söyleyebiliriz. En kötü ihtimalle fiyatın 150 TL’nin altına olacağını belirtebiliriz.

Bu fiyat için yapılacak en güzel yorum ise Microsoft’un da artık Apple gibi daha sık işletim sistemi çıkartacağı için bunları bir bilgisayar fiyatına satmaktan vazgeçtiği olacaktır. Bir yandan kullanıcıların Windows 7’ye geçmesini beklerken öbür yandan yarım milyar TL ile işletim sistemi satmaya çalışmak da zaten ancak Microsoft tarafından başarılabilecek bir çelişki idi. Rekabet her daim iyidir. Anlaşılan Apple’ın işletim sistemi güncelleme ve fiyatlandırma politikası  Microsoft’a çok şey öğretmiş…