Anasayfa Haber 5500 Mobil Geliştirici Ne Diyor?

5500 Mobil Geliştirici Ne Diyor?

Mobil
Mobil
Mobil
Mobil

Yapılan en büyük mobil geliştirici araştırmasında 5500 uzman Facebook’tan HTML5’e, Android’den Windows 8’e kadar görüş bildirdi. İşte geliştiricilerin gözünden teknoloji…

International Data Corporation (IDC) tarafından hazırlanan 2012 3. Çeyrek raporu bugüne kadar yapılmış en kapsamlı araştırmalardan birisi oldı. 5500 Mobil uygulama geliştiricinin görüşleri toplandı ve ortaya son derece ilginç bir manzara çıktı.

Sosyal ağ devi Facebook’un tahtına geçecek bir rakip çıkacaksa, bunun mobil bir sistem olması bekleniyor. Yaygınlaşan akıllı cep telefonları ve telefonun sosyal bir araç olması potansiyeli büyütüyor. Facebook’un mobil kullanım oranlarının artması ve şirketin adaptasyonda yavaş kalması da yeni bir mobil trendin patlama yapabileceğini gösteriyor.

Mobil uygulama geliştiriciler de Facebook CEO’su Mark Zuckerberg gibi HTML5’i hayal kırıklığı olarak görüyor. Hem iOS, hem Android için ayrı uygulamalar geliştirmek halen kaçınılmaz. Zira HTML5’in mobil performansı native app denilen, mobil işletim sisteminin kendi standartında kodlanmış özel uygulamasına yaklaşamıyor. Bu da mobil geliştiricileri mutlu etmedi.

Apple ekosistemi için yazılım üretmek hala ticari olarak çok karlı. Bu yüzden mobil geliştiriciler iOS’u tercih ediyorlar. Öte yandan Android’in gelişim sürecinin geliştiriciler açısından 4 çeyrektir yavaşladığını düşünüyorlar.

RIM yani BlackBerry bütün zamanların en kötü durumunda ve geleceği de oldukça karanlık görünüyor. Öte yandan Microsoft’un Windows 8 işletim sistemine ve mobil Windows 8’e yaklaşım olumlu.