Nokia'nın ikinci başkanlığını yapan ve Nokia Lumia serisinin pazarlamasından sorumlu olan Ilari Nurmi, firmadan ayrıldı.

Nokia Başkan Yardımcısı Ilari Nurmi Firmadan Ayrıldı!

In Haber by Özay ŞenLeave a Comment

 

Nokia'nın ikinci başkanlığını yapan ve Nokia Lumia serisinin pazarlamasından sorumlu olan Ilari Nurmi, firmadan ayrıldı.

Nokia’nın ikinci başkanlığını yapan ve Nokia Lumia serisinin pazarlamasından sorumlu olan Ilari Nurmi, firmadan ayrıldı.

Nokia’nın ikinci başkanı ve pazarlamadan sorumlu müdürü Ilari Nurmi, firmadan ayrıldığını açıkladı.

Reuters Haber Ajansı, geçtiğimiz cuma günü Ilari Nurmi’nin firmadan ayrılacağını açıklamıştı. Bu haberin üzerine Nokia’dan ve Nurmi’den herhangi resmi bir açıklama gelmemişti. 7 Ekim günü TSİ ile 21.00 sularında Ilari Nurmi, twitter üzerinden firmadan ayrıldığını açıkladı.

Nurmi'nin attığı tweette " Nokia'dan ayrıldım. Neredeyse 15 yıldır burada olduğum için oldukça memnunum. Nokia'ya tüm iyi dileklerimi sunuyorum ve en kısa sürede bir Lumia 920 almak için sabırsızlanıyorum" yazıyor.

Nurmi’nin attığı tweette “Nokia’dan ayrıldım. Neredeyse 15 yıldır burada olduğum için oldukça memnunum. Nokia’ya tüm iyi dileklerimi sunuyorum ve en kısa sürede bir Lumia 920 almak için sabırsızlanıyorum” yazıyor.

Halen firmadan ya da Ilari Nurmi’den ayrılık hakkında herhangi detaylı bir açıklama yapıldı. Ilari Nurmi’nin firmadan neden ayrıldığına dair kesin bilgiler yok. Ancak söylentiler mevcut. Bunlardan en güçlü olanı firma yatırımcılarının yeni Nokia Lumia serisinin çıkış tarihi ve fiyatından memnun olmamaları.

Pazarlamadan sorumlu olan Nurmi’nin, Lumia serisinin çıkış tarihi olarak kasım ayını göstermesi, biletinin kesilmesine sebebiyet vermiş olabilir. Nokia’nın borsada puanının düşmesi yatırımcıların elbette hoşuna gitmeyecektir.

Ayrıca Eylül ayında Lumia 920’nin yayımlanmaya başlayan tanıtım filmi de tartışmalara yol açmıştı. Nokia 920 ile çekildiği söylenen filmin, bir ekip tarafından profesyonel ekipmanlarla çekildiği ortaya çıkmıştı. Tanıtım videosunda camdan yansıyan görüntüde kamyonet içerisinde oturmuş ekip rahatlıkla görülebiliyordu. Bu tanıtım filminde kırılan potun hesabı, Ilari Nurmi’ye sorulmuştu.

Nokia’nın akıllı telefon pazarında Samsung ve Apple kadar atak davranamaması da ikinci başkana kapıyı göstermiş olabilir. ABD pazarı önemli sayılan dördüncü çeyreğin sonu yani Yılbaşı, firmaların rekabetinin arttığı dönem oluyor. Bu dönemde rakiplerin arasında ki yarış kızışıyor. Samsung ve Apple’ın ürünlerinin piyasaya yerleşmiş ve paydan kazanıyor olması, Nokia’nın geç kaldığına işaret edecektir.

Yatırımcılarının hoşnutsuzluğu, yüz kızartıcı bir tanıtım filmi ve akıllı telefon pazarında geç kalınması; bu üç faktörün biri ya da hepsinin birleşimi Ilari Nurmiyi firmadan ayrılmaya zorlamış olabilir.