Anasayfa Haber Curiosity’nin Mars Yüzeyinde Bulduğu Parlak “Şey” !

Curiosity’nin Mars Yüzeyinde Bulduğu Parlak “Şey” !

Kızıl gezegenin yüzeyinde bulunan parlak cisim, Curiosity'nin yapacağı X-ray taramasıyla anlaşılacak.
Kızıl gezegenin yüzeyinde bulunan parlak cisim, Curiosity'nin yapacağı X-ray taramasıyla anlaşılacak.
Kızıl gezegenin yüzeyinde bulunan parlak cisim, Curiosity'nin yapacağı X-ray taramasıyla anlaşılacak.
Kızıl gezegenin yüzeyinde bulunan parlak cisim, Curiosity’nin yapacağı X-ray taramasıyla anlaşılacak.

Mars gezgini son hız çalışmalarına devam ederken yüzeyde bulduğu parlak cisim bilim-insanlarını harekete geçirdi.

Curiosity’nin Mars yolculuğu devam ediyor. Bu ay başında Curiosity’nin Rocknest bölgesine hareket edeceğini sitemizde ki haberde paylaşmıştık. Gezgin bu bölgeye geldi ve toprak analizlerine hızla başladı. Curiosity sadece Mars yüzeyinde gezinen bir robot değil, aynı zamanda yerinde uygulamalı olarak detaylı testler yapabilecek bir laboratuvar.

Curiosity, toprak üzerinde ki incelemelerine başladı. Bu haftanın başında, Rocknest olarak bilinen bölgenin 3 farklı yerinden toprak topladı ve analiz yaptı. Analiz ettikten sonra toprağı tekrar Mars yüzeyine bıraktı. Ancak Çarşamba günü yüzeye toprak bırakma işleminin ardından farklı bir cisim göze çarptı. Mars yüzeyinde rahatlıkla seçilen parlak, hemen hemen bir bebek asprini boyutunda, sarımsı-beyaz bir cisim fark edildi.

İlk önce bu parçanın Curiosity’den düşmüş olabileceği düşünüldü. Daha öncesinde yüzeyde fark edilen farklılıklar gene bu şekilde açıklığa kavuşmuştu. Ancak NASA bulunan bu yeni parlak cismin ne olduğunu açıklayamadı. Curiosity’nin CheMin(Chemistry and Mineralogy) Laboratuvarı bu cismi X-Ray altında tarayacak. Bilgilerin en kısa sürede NASA’ya ulaşması bekleniyor.

Şimdilik bu parlak cismin ne olduğu yönünde bir çok söylenti mevcut: Donmuş su kristalinden eski Mars uygarlığından kalma bir nesneye kadar bir çok yorum geldi. Ancak bunların hiç biri de çıkmayabilir. NASA’nın yapacağı açıklama bilim dünyasında merakla bekleniyor.