Windows 8 İşletim Sistemini 29TL gibi oldukça az bir ücrete karşılık siz de satın alabilirsiniz.

Nasıl Windows 8 Satın Alınır ?

In Pratik by Özay Şen5 Comments

Microsoft tarafından yayımlanan yeni işletim sistemi Windows 8 tüm dünyada ki kullanıcıların beğenisine sunuldu.

Microsoft tarafından yayımlanan yeni işletim sistemi Windows 8 tüm dünyada ki kullanıcıların beğenisine sunuldu.

26 Ekim’de kullanıcı beğenisine sunulan Windows 8, nasıl satın alınır ? Nasıl yüklenir ? İşte cevaplar:

Windows 8, oldukça kullanıcı dostu bir yükleme programı sunuyor. Eğer Windows 7, Vista veya XP sahibiyseniz yükleme yerine bir yükseltme programına giriyorsunuz. Windows 8, 79 TL karşılığında dijital olarak satın alınabiliyor. Ayrıca 129 TL’ye bir mağazadan da elde edilebilir.

Windows 8 Satın Alma sayfası için tıklayınız.

Windows 8, Türkiye kullanıcılarına 79 TL karşılığında dijital indirme olanağı sağlıyor.

Windows 8, Türkiye kullanıcılarına 79 TL karşılığında dijital indirme olanağı sağlıyor.

Öncelikle sizin için önemli olan dosyaları ve dökümanların bir yedeğini almakta fayda var. Eğer laptop’a kuracaksanız Wi-Fi şifrelerinizi bir kenara not edin. Yeni işletim sistemi, Windows 7’de bulunan programlarınızı, uygulamalarınızı ve dosyalarınızı yüklenirken kendisine adapte edebiliyor. Ancak Vista ve XP işletim sistemi kullanıyorsanız, bunları yeniden yüklemeniz gerekecektir. Ayrıca sürüm değişikliğinden ötürü bir çok programı da güncellemek zorundasınız.

Satın alma butonuna tıkladığınızda 5MB büyüklüğünde bir Windows 8 Yükseltme Yardımcısı indiriliyor. Bu program bilgisayarınızın yeni sisteme, ne kadar hazır olduğunu ortaya çıkarıyor. Hangi yüklü programların çalışacağını hangilerinin çalışmayacağını gösteriyor. Buna göre önceden hazırlık yapmanıza imkan tanıyor. Denetleme tamamlandıktan sonra Yükseltme Yardımcısı, uyumlu ve uyumsuz programları listeliyor. Yeni sisteme uygun hangi programların gerektiğine dair bir liste çıkarıyor.

Örnekte gözüktüğü üzere Windows 7 ile uyumlu ve uyumsuz programlar Yükseltme Yardımcısı ile ortaya çıkıyor.

Örnekte gözüktüğü üzere Windows 7 ile uyumlu ve uyumsuz programlar Yükseltme Yardımcısı ile ortaya çıkıyor.

Bu düzenlemeler tamamlandıktan sonra geriye Windows 8’i satın almak kalıyor. Satın alma işlemi kredi kartı ya da Pay-Pal üyeliği ile tamamlanabiliyor. Yükleme programı 2GB büyüklüğünde. Satın alma işlemini tamamladıktan sonra yüklemeyi daha sonra yapabilmek için diske yazdırabilir ya da USB belleğe aktarabilirsiniz.

Eğer Windows 7 için kullanılan ayarları aynen yeni işletim sisteminde kullanmak istiyorsanız incelikli bir yükleme başlıyor. Bu yükleme devam ederken uyumlu olmayan programların kaldırılması gerekiyor. Ayrıca Windows 8’in yükleme işleminin oldukça hızlı olduğunu söyleyebiliriz. Eğer yukarı da bahsettiğimiz gibi ayarlarınızı aynen kullanmak istiyorsanız yükleme 30 dakika, sıfırdan yükleme yapmak istiyorsanız 20 dakika kadar sürüyor.

Yükleme tamamlandıktan sonra yeniden başlatılan bilgisayarWindows 8 İşletim Sistemi ile kullanıcıyı karşılıyor. Ancak hatırlatmakta fayda var: Dokunmatik işlemlere izin veren sistem için yeni bir ekran ya da yeni donanım parçaları almanız gerekebilir.

Windows 8 İçin Gerekli Sistem Gereksinimleri:

  • 1 GHz işlemci veya PAE, NX ve SSE2 için daha hızlı destek
  • 2 GB RAM
  • 20 GB boş alan
  • 1366 × 768 Çözünürlük
  • WDDM sürücüsüne sahip DirectX 9 grafik işlemci
  • İnternet Erişimi
  • Microsoft Hesabı
  • Dokunmatik özelliği kullanmak için buna destek veren bir ekran

Windows 8 satın alma ve yükseltme işlemleriyle ilgili forum konumuza gitmek için tıklayın… Bütün sorularınızı sorabilir, bizden ve bu işlemleri gerçekleştiren okurlardan yardım alabilirsiniz…