Anasayfa Haber ABD’de Android Yerine iOS Daha Çok Tercih Ediliyor

ABD’de Android Yerine iOS Daha Çok Tercih Ediliyor

iOS ve Android arasında ki rekabet hiç bir zaman dinmeyecek gibi gözüküyor.
iOS ve Android arasında ki rekabet hiç bir zaman dinmeyecek gibi gözüküyor.

Yeni yapılan araştırma rakamlarına göre iOS ABD’de tercih edilirken, Android neredeyse tüm Avrupa pazarını elinde tutuyor.

Apple firmasının mobil cihazlar için üzerinde çalıştığı iOS, ABD ve Birleşik Krallık’ta Android’e göre daha çok tercih edilmeye başlandı. Android işletim sistemi ise Avrupalı kullanıcılar tarafından tercih ediliyor.

Rakamlar gösteriyor ki Android, 30 Eylül’den bu yana Avrupa’da ki pazarını oldukça geliştirdi. Google’ın işletim sistemi geçtiğimiz yıl %51lik bir pay elinde tutarken şimdi, %67 ile Avrupa’da pazarın büyük kısmını elinde tutuyor. iOS ise Avrupa’da sadece %16.5lık bir paya sahip.

Öte yandan ABD’de Android işletim sistemine olan ilgi azalmaya başladı. Bunda Apple’ın geçtiğimiz 12 haftalık süreç içerisinde hem iPhone 5’i hem de iOS 6’yı piyasaya sürmesinin etkisi var. iOS 2011 yılında %31.5lik bir pay ile kullanılırken %38’e yükseldi. Android işletim sistemine olan ilgi ise %66’dan %57.5’e düştü. ABD’de en fazla tercih edilen işletim sistemi halen Android olmasına karşın, bu süreç içerisinde bir çok kullanıcıyı da iOS’a kaptırdığı açıkça görülüyor.

Birleşik Krallıkta’da buna benzer bir durum söz konusu. iOS’un pazar payı %18’den %28’e yükseldi. Android işletim sistemi’de aynı ABD’de olduğu gibi düşüş gösterdi. %58lik payı %53’e geriledi. Apple’ın ürünleri geniş kitlelere ulaşmaya devam ettiği sürece bu istatistiklerde daha fazla oynama meydana gelecek gibi gözüküyor. Diğer yandan RIM ve Symbian’a olan ilgi hem ABD’de pazarında hem de Birleşik Krallık pazarında gittikçe düşüyor.