Anasayfa Haber Sahte Hava Yolu Instagram Üyeliklerine Dikkat!

Sahte Hava Yolu Instagram Üyeliklerine Dikkat!

Hava Yolu firmalarını sıkıntıya sokacak sahte üyelikler, takipçilerine bedava bilet dağıtacağını söyledi.
Hava Yolu firmalarını sıkıntıya sokacak sahte üyelikler, takipçilerine bedava bilet dağıtacağını söyledi.

Instagram üzerinde açılan hava yolları firmalarının sahte üyelikleri, onları takip eden ve paylaşan kullanıcılara bedava bilet vereceğini duyurdu.

American Airlines, Delta Airlines ve JetBlue gibi hava yolları firmalarının adını kullanarak açılan Instagram üyelikleri, kullanıcılara olmayacak vaadlerde bulunuyor. Bu vaadler arasında ücretsiz uçak bileti ya da gidiş-dönüş bileti bulunuyor.

Instagram üzerinden @americanairlines_giveaways, @united_giveaways, @jetbluegiveaways ve @delta_giveaways isimleriyle açılan üyelikler benzer şekilde çalışıyor. Her biri ilk bir kaç bin takipçiye bedava bilet vereceğini söylüyor. Ancak ortada böyle bir durum yok.

Delta Airlines, ilk 20.000 takipçiye bedava bilet vereceğini açıklamasının ardından 21.000 takipçi sayısına ulaştı. Aynı durum JetBlue havayolları içinde geçerli. American Airlines profilinde ise 5,963 takipçi bulunuyor. Bu profilde ilk 5.000 kullanıcıya gidiş-dönüş bileti vereceğini açıklamıştı.

Profillerin hepsi birbirine benziyor. Havayoluna ait bir kaç resim dışında herhangi bir bilgi yok. Olası bir yarışma ve çekiliş dahilinde konulması gereken kurallar belirtilmemiş.

Bu üyeliklerin neden açıldığına dair net bir bilgi yok. İnsanları kandırmak üzere açılmalarına rağmen herhangi bir kişisel bilgi ya da kredi kartı numarası istenmemiş. Bu durum ancak kandırıldıklarından haberi olmayan kullanıcıların, hava yollarını arayarak şikayette bulunmasına sebebiyet verecek. Yani bir noktada hava yolu firmaları istemeden de olsa prestji kaybına uğrayacak.

JetBlue Hava Yolları attığı Tweette " JetBlue'nun resmi olarak instagram üyeliği bulunmamaktadır. Orada gözüken herhangi bir üyelik ve promosyon bize ait değildir " dedi.
JetBlue Hava Yolları attığı Tweette ” JetBlue’nun resmi olarak instagram üyeliği bulunmamaktadır. Orada gözüken herhangi bir üyelik ve promosyon bize ait değildir ” dedi.

JetBlue Hava Yolları konu hakkında müşterilerine aydınlatan bir tweet attı. Ancak sahte profiller hakkında herhangi bir bilgiye ulaşılamadı.

Oyun tutkunu ve kitap kurdu. Yeri gelir masaüstü oyun oynar hatta oynatır. Kardeş site Frpnet ile uzun zamandır içli dışlıdır. Bilimkurgu'yu ve bilimin kendisini yakından takip eder.