Anasayfa Haber Hindistan UFO’lardan Dertli!

Hindistan UFO’lardan Dertli!

Hindistan’ın Tibet sınırında gözlemlenen UFO’lar, biliminsanlarının kafasını karıştırıyor. Neler olup bitiyor?

Yaklaşık on yıldır Hindistan’ın Tibet sınırındaki gayet dağlık ve erişilmesi güç arazide yaşanan olaylar, bilim-kurgu filmlerine taş çıkartacak nitelikte! 2000’li yılların başından beri bölgedeki buzulları inceleyen biliminsanlarının ve sınır devriyelerinin gözlemlediği kimliği belirsiz nesneler, Hindistan devletinin hayli canını sıkıyor. Bu karşılaşmalara aynı zamanda bölgede sık sık uçan Çin keşif araçlarının da şahit olduğu biliniyor, ancak Çinli yetkililer her zaman olduğu gibi konu hakkında ağızlarını pek açmıyorlar.

Öte yandan gerek ordudan, gerekse de devletin bölgede çalışan diğer memurlarından ve biliminsanlarından konuyla ilgili devamlı raporlar alan Hindistan devleti, bölgeye özel donanımlı araştırma ekipleri de göndermiş. Sayıları yüzü geçen bu raporlarda, bölgede uçan ışıklı cisimlerin yanı sıra, yere inip yürüyen ve sonra da uçarak uzaklaşan insanımsı robotların da gözlendiği bildiriliyor.

Yapılan araştırmalarda cisimlerin radara yakalanmadıkları tespit edilmiş, ancak kameralarla gözlemlenebiliyorlar. Nitekim ordu tarafından gönderilen bir insansız hava aracı bu cisimlerden birini hayli zaman izlemiş, ancak en sonunda yükseliş hızına yetişemeyerek gözden kaybetmiş. Öte yandan yere inerek yürüyen insansı robotun gözlemlendiği vakada, karşılaşmanın yaklaşık 40 dakika sürdüğü ve bir düzineden fazla devlet görevlisi tarafından izlendiği de kayıtlara geçmiş.

Konuyla ilgilenen biliminsanları, bu UFO’ların dünya dışı kökenli olduğuna dair ellerinde hiçbir ipucu olmadığını özellikle vurguluyorlar. Ancak tersine herhangi bir bulguya da sahip olmadıklarını da itiraf ediyorlar. İşin ilginç tarafı, çeşitli gizli servislerin işine içine girdiğine ve konunun en azından bir süreliğine neredeyse tamamen ört bas edildiğine dair söylentiler de Hintli yetkililer arasında fısıldanıyor. Konunun tekrar gündeme gelmiş olmasındaki en büyük sebep, bölgedeki UFO vakalarının azalma belirtisi göstermeden devam etmesi ve Hindistan’ın bundan hayli rahatsız olması. Hayli önemli olan bu sınır bölgesinde ciddi bir askeri yığınak bulunuyor ve bu olaylar da haliyle yetkilileri endişelendiriyor.

Öte yandan akla gelen bir diğer soru da şu; eğer bu cisimler dünya kökenliyse, mesela yabancı bir ülke bölgede yeni teknolojileri deniyorsa, neden burası tercih ediliyor? Ve bu kadar dikkat çektiği halde neden bu testlere devam ediliyor? Bu ve benzeri pek çok soru cevaplanmadan duruyor. Ancak iyi bilinen bir şey var, o da Tibet, Çin ve Hindistan arasında kalan Ladakh adlı bu bölgenin, geçmişte Nazi arkeologlar dahil pek çok farklı grup tarafından ziyaret edildiği. Bu da haliyle söylentileri güçlendirmeye büyük katkıda bulunuyor.