Microsoft’un Birebir Çeviri Yapan Cihazı Tanıtıldı

In Haber by Özay ŞenLeave a Comment

Microsoft tarafından geliştirilen cihaz kişinin sesini ve tonunu değiştirmeden çeviri yapabiliyor.

Microsoft firmasının araştırma laboratuvarı tarafından geliştirilen bu teknoloji sanıldığının aksine robotik hiç bir aksesuarı içermiyor. Doctor Who ya da Star Trek gibi bilim-kurgu dizilerinden fırlamış bir cihaz İngilizce’yi anında Çince’ye çevirebiliyor. Bunu yaparken konuşmacının ses tonunu ve aksanını da değiştirmiyor.

Çin’de gerçekleştirilen tanıtım gecesinde konuşmacı olacak Microsoft Geliştirme Şefi Rick Rashid vardı. Rashid’in yeni teknolojiyi anlatırken konuşmanın sonunda cihazın nasıl çalıştığını da gösterdi. İzleyenlerin oldukça etkilendiği cihaz Rashid’in konuşmalarını birebir ve başarılı bir şekilde Mandarin Çincesine çevirdi.

Microsoft Araştırma Şefi Rick Rashid, Çin'de 2000 öğrenci karşısında konuşma yaptı.

Microsoft Araştırma Şefi Rick Rashid, Çin’de 2000 öğrenci karşısında konuşma yaptı.

Tabi bu işin arkasında oldukça fazla teknoloji sihirbazlığı var. Öncelikle sisteme bu seslerin tanıtılması gerekiyor. Rashid’in cihaz ile bir saatlik konuşması ardından, başka biri Mandarin Çincesi konuşuyor. Böylece yazılım Rick Rashid’in sesini tanımlıyor ve harflerde yaptığı ufak baskıları bile fark edebiliyor. Sonrasında ise İngilizce’yi Çince’e kolaylıkla aktarabiliyor. Tabi bunun arkasında da önceden hazırlanmış metnin kullanılması var.

Yani aslında çok büyük bir olay gibi gözükmese de Microsoft’un bu çalışması gelecek vaad ediyor. Sistemin, Rick Rashid’in sesini, tonunu ve konuşma biçimini aynen Mandarin dilinde aktarması büyük bir başarı.

Microsoft’un bu çalışması Toronto Üniversitesi’nden Geoffrey Hinton tarafından icat edilmiş. Deep Neural Network denilen bu sistem öğrenmeye dayalı bir çeviri programı. 8 kelimede 1 kelime hata yapma oranı ile gelecek vaad ediyor. Sistem 26 farklı dil arasında bağlantı kurabiliyor. Windows 8 desteğinin geleceği ve Skype ile kullanılabileceği gibi söylentiler mevcut.

Örneğin, Skype üzerinden Brezilya ile yaptığınız bir konferans sırasında siz İngilizce konuşurken sistem bunu Portekizceye çevirecek ya da bir seyahat sırasında cebinizde portatif çevirmen taşıyabileceksiniz.

Microsoft bu sistem ile 2010 yılından beri uğraşıyor. Gelişim süreci içerisinde bir çok uygulama yazan firma, bu çalışmayı kendi sistemlerinde kullanmak üzere geliştirmeye devam ediyor.

Rick Rashid’in Çin’de gerçekleştirdiği konferansın videosu ise burada: