Pentagon, EMP el bombası üzerinde çalışıyor.

Pentagon Elektro-Manyetik El Bombası Üzerinde Çalışıyor

In Haber by Özay ŞenLeave a Comment

Pentagon, EMP el bombası üzerinde çalışıyor.

Pentagon, EMP el bombası üzerinde çalışıyor.

ABD Ordusu gelecek yıllarda askeri birimlerinde kullanmak üzere Elektro-Manyetik El Bombası üzerinde çalışmalarının bulunduğunu açıkladı.

Elektro-Manyetik El Bombası fikri bir bilim-kurgu severi için ya da oyunseverler için ilgi çekici bir konu. Etrafa Elektro-Manyetik bir dalga yayan ve etraftaki tüm elektronik cihazların çalışmasını durduran el bombası, gerçek dünyada ABD Ordusu tarafından hayata geçirilmek isteniyor.

Star Wars ve Halo oyuncularının yakından tanıyacağı EMP aslında savaş başlığı olarak kullanılmakta. Ancak Pentagon bunu piyadelerin kullanabileceği tarzda bir el bombasına çevirmek istiyor. Ordunun asıl amacı ise deniz aşırı ülkelerde çarpışmaya giren askerlere destek veren ekipmanlar geliştirmek.

Deniz aşırı ülkelerde bulunan ABD askerlerinin hepsi el yapımı bir bombayı çözebilecek kapasiteye sahip değil. EMP bombası geliştirilerek bunun el ile atılabilmesi amaçlanıyor. Diğer seçenekler arasında ise RPG, Hydra, Stinger ve Javelin gibi roket atar silahlara takılarak kullanılması düşünülüyor.

Projeden sorumlu Ordu Mühendisi Larry Altgilbers, 2011 yılında yazdığı Explosive Pulse Power hakkında makalesinde patlayıcı olmayan EMPlerden bahsediyor. Teorik olarak mümkün olan patlayıcı olmayan el bombası, sıkıştırılmış dalgalar ile elde edilebilir. Bir diğer seçenek ise kısa patlamalar yapacak el bombasının etkili dalgalar yayarak karşısındaki cihazı etkisiz hale getirebileceği düşünülüyor. Böylesi bir enerji patlaması yapacak el bombası, yok edilmesi düşünülen cihazın elektronik aksamını kızartacaktır.

Altglibers yazısında bu patlayıcı olmayan sistemin çok pahalı olacağını söylüyor. Bunun yerine patlama özelliği bulunan daha hafif ancak daha fazla elektrik gücü harcayacak ekipman üzerine yoğunlaşılması gerektiğini belirtiyor. Güçlü mıknatıs ve süperiletkenler sayesinde elektrik, el bombası içerisine sıkıştırılabilir. El bombası patladığı zaman içerisindeki tüm gücü ortaya çıkaracaktır.

Pentagon bu çalışmada başarılı olursa bir noktada başarılı bir teknolojik gelişme elde edilecek. Askerler ülke dışındaki harekatlara gönderildiğinde, elektronik altyapıya sahip el yapımı bombalara karşı daha korumalı olacaklar.