Anasayfa Makale Yazar Köşeleri 21 Aralık Dünya’nın Sonu Değil!

21 Aralık Dünya’nın Sonu Değil!

21 Aralık günü normal bir gün olacak. Hatta daha sıkıcı bir gün bile olabilir.
21 Aralık günü normal bir gün olacak. Hatta daha sıkıcı bir gün bile olabilir.

 

21 Aralık günü normal bir gün olacak. Hatta daha sıkıcı bir gün bile olabilir.
21 Aralık günü normal bir gün olacak. Hatta daha sıkıcı bir gün bile olabilir.

21 Aralık günü diğer günlerden farklı bir şekilde bitmeyecek. Kıyametin kopacağını düşünenlere önemle duyurulur!

Son 1 yıldır, 21 Aralık 2012 tarihinin Dünya’nın sonu olacağına dair haberler gittikçe artıyor. Üstüne yorumlar, konuşmalar hatta tartışmalar çıkıyor. Ancak telaşlanmaya ve korkmaya hiç gerek yok. 21 Aralık gününde kıyamet kopmayacak.

Özellikle son günlerde artan asılsız haberler okuyanları güldürmekten öteye gitmiyor. Yıllar boyunca benzer takvimde ki benzer rakamların sıralanmasıyla kıyametin kopacağı düşünüldü. 6 Haziran 2006 tarihinin şeytanı temsil ettiği düşünülen 666 sayısını andırması panik yaratmıştı. Gezegenlerin hizaya girmesi de kıyametin habercisi değil. Her 176 yılda bir Jupiter, Satürn, Uranüs, Neptün ve Pluto aynı hizaya geliyor. Ancak bunları hiç biri de görüldüğü üzere kıyametin yaşanmasına sebebiyet vermedi.

21 Aralık 2012’de buna benzeyen bir durum. Öncelikle Maya Takvimi’ni açıklağa kavuşturmak gerekiyor. Kıyametin kopacağı ön görülen 21 Aralık 2012 tarihi, Maya Takvimi’ne göre son gün. Mayalılar, kendilerini astronomi konusunda geliştirmiş bir toplumdu. Yıldızları kullanarak çok uzak bir geleceğe kadar takvim oluşturmuşlardı. Bu takvim 21 Aralık 2012 tarihinde bitiyordu. Ancak hiç bir yerinde kıyametin kopacağına dair bir ibare bulunmuyor.

Nasıl mutfakta kullanılan takvim bir gün bitiyor, Maya Takvimi de 21 Aralık 2012 günü bitiyor.
Nasıl mutfakta kullanılan takvim bir gün bitiyor, Maya Takvimi de 21 Aralık 2012 günü bitiyor.

Kıyamet senaryolarına sebebiyet veren ana başlıklardan biri Maya Takvimi. Bir grup insan bunun dünyanın sonu olduğunu düşünmeye başladı. Takvimin ilerlememesini buna bağladılar. Ancak hesaba katılmayan durum ise şuydu: Mayalılar bu takvimi oluştururken artık yılları saymıyorlardı. Yani Şubat ayının 4 senede bir 29 gün çekmesinin ardından oluşan artık yıl hesaba katılmıyordu. Bugün kullandığımız Miladi Takvim buna dikkat ederken Maya Takvimi’nde artık yıl kavramı yoktur. Bu sebepten ötürü aslında 7 ay önce Maya Takvimi’ne göre 21 Aralık günü yaşandı ve bitti.

Ayrıca NASA’ya dayandırılarak açıklanmaya çalışılan Foton Kuşağı ve Sıfır Hattı gibi kavramlar var. Ancak NASA’nın böyle makaleleri ve açıklamaları yok. Hatta NASA’nın resmi web sitesi bu durumları önlemek amacıyla ” Why World Won’t End – Dünya’nın Sonu Neden Gelmeyecek ” adlı bir makale ile soruları cevapladı. Temelinde bilim yatan bir kurumun boşa çıkacak söylentilere güvenmeyeceği aşikardır.

21 Aralık günün en uzun gece yaşanacağına ve bir daha sabah olmayacağına dair söylentilerde mevcut. Bu söylentiler coğrafya dersine gitmeyen insanların ortaya attığı bir fikir olsa gerek. Çünkü 21 Aralık Gündönümüdür. Her sene bugün en uzun gece yaşanır.

Meteor çarpması sonrası dünyanın yok olacağı yönünde haberler de var. Gezegenimiz 65 Milyon yıl önce tarihinin en büyük meteor çarpışmasına sahne oldu. Elde halen kesin kanıtlar olmasa bile bilim-insanları bu görüş üzerinde birlik oldular.

Çarpışma dinazorların ve bir çok türün soyunun tükenmesine sebebiyet verdi. Şimdi bile sürekli olarak meteorlar dünyamızın atmosferine girmekte. Hatta bazıları yeryüzüne düşüyor. Gelecek yıllarda bir tanesinin çarpması söz konusu ancak 21 Aralık günü değil.

Jurassic döneminde yaşamış ve meteor çarpması sonrası nesli tükenmiş bir Triceratops'un modeli.
Jurassic döneminde yaşamış ve meteor çarpması sonrası nesli tükenmiş bir Triceratops’un modeli.

Nibiru veya Planet X(Gezegen X) ise başka bir saplantılı konu. Astroloji takipçileri tarafından dünyanın sonunu 21 Aralık günü getireleceği inanılan gezegen. Sümerler tarafından Nibiru, Babil halkı tarafından Marduk, şimdilerde ise Planet X olarak bilinen kavram. Buna göre bu gezegen 21 Aralık günü Güneş Sistemine girerek, Dünya’yı etkisi altına alacak ve tüm insanlığın sonunu getirecek. İşin garip tarafı ise şimdiye kadar bu gezegenin çıplak gözle görülmesi gerekiyordu. Mars, Jupiter ve Saturn açık bir gökyüzünde geceleri gözle seçilebiliyor.

Nibiru Kıyameti destekçileri, gezegenin çoktan görüldüğünü söylüyorlar. Ancak internette dolaşan fotoğraf Güneş’e 20.000 ışık yılı uzaklıkta bulunan V838 Monocerotis adlı kırmızı bir güneş. Çekilen fotoğraflarda NASA tarafından daha önce yayımlanmış bu yıldıza ait ışık ekoları.

Ayrıca Nibiru gezegeninin hareket etmesi bir yana, Dünya’ya yaklaşıp dönüşünü etkileyeceğine dair söylentilerde mevcut. Buna göre Nibiru, Dünya’ya çarpmasa bile yakınından geçecek ve dönüş hızını tersine çevirecek. Bu durum açısal momentumun korunumu ve daha bir çok fizik kanuna aykırıdır.

Nibiru gezegeni olarak yorumlanan fotoğraflar, NASA'nın daha önce çektiği Monocerotis adlı kırmızı güneşe ait.
Nibiru gezegeni olarak yorumlanan fotoğraflar, NASA’nın daha önce çektiği Monocerotis adlı kırmızı güneşe ait.

Bir başka söylenti ise Güneş Patlamaları’nın dünyayı yutacağı ve kavuracağı yönündeki açıklamalar. Dünyamıza ısı ve ışık veren Güneş, her 11 yılda bir en yüksek seviyesine ulaşır. Bu dönem içerisinde Güneş Patlamaları artar. Önümüzdeki dönem 2012-2014 yıllarını kapsıyor. Evet, bu dönem içerisinde Güneş Patlamaları artacaktır ancak dünyamızı yutacak kadar değil. Belki 5 Milyar yıl sonra biraz daha sıcak bir güneş olabilir o kadar.

Evrenin değişmez fizik kanunlarını hurafelere dayandırarak 21 Aralık günü üzerinden prestij kazanmak isteyen bir çok kurum mevcut. Ancak bunlara müsamaha gösterilmemesi gerekiyor. Oldu ki evrenin bu değişmez kurallarında bir bozukluk ortaya çıktı işte o zaman kıyameti yaşayabiliriz.