Anasayfa Haber Black Friday Apple’ın İşine Yaradı

Black Friday Apple’ın İşine Yaradı

Black Friday günü Apple Storelara inanılmaz bir akın yaşandı.
Black Friday günü Apple Storelara inanılmaz bir akın yaşandı.

 

Black Friday günü Apple Storelara inanılmaz bir akın yaşandı.
Black Friday günü Apple Storelara inanılmaz bir akın yaşandı.

ABD’de gerçekleşen Black Friday gününde Apple’ın tabletleri, Microsoft’un Surface tabletine göre daha fazla tercih edildi.

Amerika Birleşik Devletleri’nde Şükran Günü’nden sonraki cuma günü gerçekleşen Black Friday, bu senede çılgınlıklara sahne oldu. Araştırmacıların açıkladığına göre Amerikalılar geçtiğimiz cuma günü 5.7 Milyar Dolar alışveriş yaptılar. Black Friday’in bu kadar önemli olması ise o gün neredeyse %90lara varan indirimlerin bulunması. Bu da malları elinde kalan firmalar için oldukça kazançlı bir gün oluyor. Özel kampanyalar ve indirimler ile ellerinde kalan mallardan kurtulmuş oluyorlar.

Ayrıca piyasaya çıkan bir çok yeni ürün de normal fiyatının çok altında alıcıyla buluşuyor. Böylece hem müşteri hem satıcı mutlu oluyor. Yılbaşı öncesinde kutlanan Black Friday’de genelde teknolojik aletler tüm ilgiyi topluyor. Bu sene Piper Jaffray finansal firmasından Gene Munster isimli bir araştırmacı, Black Friday’i yerinde görüp istatistik tuttu.

Dikkat çeken başlığı ise Apple ve Microsoft arasındaki rekabet oluşturdu. Minneapolis’de bulunan Mall of America içerisindeki Apple ve Microsoft dükkanlarında bulunan Munster, Apple’ın ürünlerinin daha çok ilgi çektiğini ortaya koydu.

Müşteriler saat başına 17 Apple ürünü satın alırken, Microsoft’ta saat başına 3.5 ürün satılıyor. Daha detaylı konuşmak gerekirse Apple Store saat başına Mini versiyonu da dahil olmak üzere saat başına 11 iPad satarken, Microsoft Store’da hiç Surface Tablet satılmıyor. Microsoft Store içerisinde daha çok tercih edilen ürün Xbox oyunları.

Son zamanlarda Black Friday günü ile ilgili en çok dikkati çeken fotoğraf. 9GAG gibi sosyal paylaşım sitelerinde " I Don't Know What It Is, But It's on Sale - Ne olduğunu bilmiyorum ama satışa çıkmış " yorumuyla ünlendi.
Son zamanlarda Black Friday günü ile ilgili en çok dikkati çeken fotoğraf. 9GAG gibi sosyal paylaşım sitelerinde ” I Don’t Know What It Is, But It’s on Sale – Ne olduğunu bilmiyorum ama satışa çıkmış ” yorumuyla ünlendi.

Microsoft Store, Apple Store’a göre %47 daha sakin oluyor. Munster ve ekibi bu rakamları elde ederken Microsoft dükkanı önünde 2 saat, Apple dükkanı önünde 8 saat geçirmişler. Ortaya çıkan rakamlar net olmasa da iki firma arasındaki rekabeti ortaya koymaya yetecek seviyede. Elde edilen rakamlar yerel bir araştırmaya ait olmasına karşılık tüm ABD’de geçerli olduğu ortaya çıkıyor.

Apple’ın ve ürünlerinin Microsoft’a göre daha fazla tercih edilmesinin tek sebebi reklamlar. Microsoft ilk dükkanını 2009 yılında açtı ve daha yeni yeni yayılmaya başlıyor. Apple ise 2001 yılında ilk dükkanını açmıştı. Microsoft geçen ay 15 milyonuncu dükkan müşterisini kutlarken, Apple bu rakama ilk senesinde ulaşmıştı. Microsoft Storelara son zamanlarda olan ilgiyi Windows 8 ve Surface Tablet sağlıyor. Ancak genede firmanın Apple’a yetişmesi için 300 Milyon kadar müşteri daha karşılaması gerekiyor.