Anasayfa Haber USS Enterprise Emekliye Ayrılıyor

USS Enterprise Emekliye Ayrılıyor

Dünyanın ilk nükleer güçlü uçak gemisi USS Enterprise, 51 yıldan sonra emekliye ayrılıyor.
Dünyanın ilk nükleer güçlü uçak gemisi USS Enterprise, 51 yıldan sonra emekliye ayrılıyor.

Çoğu insan için Enterprise adı Star Trek evreninin merkez noktasıdır, ancak bir de gerçekten bu isimle dünya denizlerini dolaşan gemiler var.

Star Trek evreninin yaratıcısı Gene Rodenberry’nin filmlerin odağındaki gemiye Enterprise adını vermesi bir tesadüf değildi. Enterprise ismi, Amerikan gemicilik tarihinde pek çok gemiye verilmiş ve bu ismi taşıyan gemiler genellikle “hayli şanslı” olmalarıyla ün kazanmışlardı. Mesela İkinci Dünya Savaşı esnasında görev yapan uçak gemisi Enterprise, Amerikan Donanması’nın ciddi kayıplar verdiği Midway savaşı esnasında, sırf bulutlar yüzünden Japon keşif uçaklarına görünmediği için ciddi hasar almaktan kurtulmuştu.

İkinci Savaş’ın bitmesinin ardından 1958 yılında omurgası kızağa konan CVN-65 kod adlı yeni nesil uçak gemisi USS Enterprise ise, dünya tarihindeki ilk nükleer enerjiyle çalışan uçak gemisi olarak tarihe geçti. 1961 yılında suya indirilen 94,000 tonluk USS Enterprise, daha ilk deneme seferinde hız rekoru kırmayı başardı. Ancak bu geminin kırdığı tek rekor hız ya da tonaj değildi. USS Enterprise o kadar pahalıya mal olmuştu ki, aynı sınıfta üretilecek diğer beş geminin inşasından vazgeçilmek zorunda kalınmıştı. O günün parasıyla 3,5 milyar dolara inşa edilen geminin maliyeti savunma bütçesinde ciddi bir delik açmış, ancak gittikçe ısınan Soğuk Savaş nedeniyle ABD Kongresi bu harcamayı sineye çekmişti. Fakat aynı sınıfta başka gemi üretilmesi de mümkün olmamıştı.

İlk ciddi görevini 1962 yılındaki Küba Füze Krizi esnasında Küba Ablukası’na katılarak yerine getiren CVN-65, sonraki 51 yıl boyunca ABD’nin dünya denizlerindeki yüzen kalesi olarak Vietnam’dan Somali açıklarına kadar her yerde boy gösterdi. Beraberinde bir görev gücüyle, yani kendi filosu ve destek gemileriyle dolaşan Enterprise, binlerce mürettebatı ve yüzden fazla savaş uçağıyla her yıl ciddi bir bütçeye ihtiyaç duyuyordu. Gemiye gücünü sağlayan nükleer reaktörler o zaman için teknoloji harikası sayılıyordu ve kullanıma bağlı olarak tek yakıt ikmaliyle 5 yıldan fazla görev yapabiliyordu.

USS Enterprise, Kasım başında emekliye ayrılma töreni için ana üssüne döndü, büyük ihtimalle bir müzeye dönüştürülecek. Ancak ABD donanması Enterprise ismini emekliye ayırmayı düşünmüyor. Yeni nesil uçak gemilerinin tasarımı şimdiden tamamlandı ve inşa edilmelerine başlandı. Eski ABD başkanlarından Gerald R. Ford’un adı verilen bu yeni sınıf, yeni nesil F-35’lerle donanacak ve en az 5 tane üretilmesi planlanıyor. Bu klasmandaki üçüncü gemi olan ve 2018 yılında omurgası kızağa konacak olan CVN-80 kodlu gemiye ise Enterprise adı verilecek.