Anasayfa Makale ASUS R2.0 Anakartlar Neler Getiriyor?

ASUS R2.0 Anakartlar Neler Getiriyor?

ASUS, AMD anakart serisini güncelledi. R2.0 Güncellemesinin yeni modelleri birbirinden gelişmiş özellikler ile hayatımıza giriyor. Peki neler değişti? İşte ASUS’un AMD ile ortak geliştirdiği yeni nesil anakartların farkları…

Bildiğiniz üzere ASUS yakın zamanda bütün AMD tabanlı anakart serisini güncelledi ve yeni revizyon, R2.0 diye adlandırdığı modelleri piyasaya sürdü. Her ne kadar piyasada hala ilk nesil AMD anakartlar bulunsa da, firma bunların üretimine son verdiği için stoklar yakın bir zamanda bitecek ve kullanıcılar yeni nesil R2.0 anakartları satın alabilecekler.

Daha fazla USB 3.0 Portu!

Anakart üreticilerinin yeni revizyon anakartlar piyasaya sürmesi ve bu yeni revizyonlarla birlikte IDE portlarını kaldırması, daha fazla USB 3.0 portu gibi özellikler eklemesi bilinen bir durum. Fakat bu daha çok basına duyurulmadan, sessiz sedasız bir biçimde gerçekleştiriliyor. Zira yapılan değişiklikler son kullanıcı için çok da büyük önem arz etmiyor. Özellikle de Intel platformuna baktığımızda, işlemci devinin her yıl yeni bir yonga seti çıkarmasından ötürü, anakart üreticilerinin yeni revizyon anakart yapmasına gerek bile kalmıyor.  Üreticiler doğrudan yeni yonga setli, tamamen yenilenmiş anakartları piyasaya sürüyorlar.

AMD’nin Intel’den Farkı

AMD tarafında ise durum biraz daha farklı. Firma en son yonga seti olan 900 serisini bundan yaklaşık 1,5 sene önce, Haziran 2011’de piyasaya sürdü. 1,5 senede teknoloji epey ilerleme kaydetti ve yeni yazılımların yanı sıra yeni donanımsal teknolojiler tanıtıldı. Bu bağlamda, anakart üreticileri de AMD tabanlı anakartlarını yenileme yoluna gittiler. Bazı üreticiler soket yapısını değiştirip anakartların üzerindeki eski teknolojilerden kurtulmakla yetinirken, ASUS’un daha büyük bir yenileme yaparak anakartlarına hem diğer firmaların çıkardığı, hem de kendi geliştirmiş oluşturduğu yeni teknolojileri ekleyerek, R2.0 sürümü ile kullanıcılara piyasadaki en iyi AMD tabanlı anakartları sunmayı hedeflediğini görüyoruz.

Thunderbolt, Network iControl, DirectKey ve dahası…

Bu yeni teknolojiler arasında ASUS’un bahsetmekten kaçındığı Thunderbolt teknolojisi, tamamen yenilenmiş ve Windows 8 destekli BIOS,  ağ trafiğini kontrol altına almayı mümkün kılan ve cFos ile ortaklaşa geliştirilmiş Network iControl, BIOS güncelleştirmeyi kolaylaştıran USB BIOS Flashback ve BIOS’a doğrudan erişim sağlayan DirectKey gibi özellikler mevcut. Technopat olarak masaüstü PC deneyimini zenginleştiren bu teknolojilere yakından bakıyoruz!

UEFI BIOS: Windows 8 Destekli Yeni UEFI BIOS: Hız Farkı

Hâlihazırda AMD serisi anakartlarında fare ile kontrol edilebilen EUFI tabanlı, grafik arayüzlü BIOS sunan ASUS, R2.0 anakartlarında bu BIOS’u daha da optimize ederek Windows 8’in hızlı açılış özelliğiyle uyumlu hale getirmiş. Bu bağlamda R2.0 anakartlı sisteminizde bilgisayarın güç düğmesine bastığınız andan itibaren masaüstüne ulaşmanız sadece 6,4 saniye sürüyor.

Bunun yanı sıra BIOS kapasitesinin de 32 MB’tan 64 MB’a çıkartıldığını görüyoruz. Bu da anakartın ileride AMD tarafından çıkarılacak yeni işlemcileri desteklemesini kolaylaştırıyor. Zira her yeni işlemci modeli ile birlikte BIOS’un o işlemciyi tanıyabilmesi için BIOS güncellemesi yapılması ve yeni CPU Microcode’ların BIOS’a eklenmesi gerekiyor. Bu yüzden üreticiler bazen yeni işlemcilere destek verebilmek için, CMOS yongasında yer açarken BIOS’tan bazı özellikleri çıkarmak zorunda kalabiliyorlardı. 64 MB kapasiteli yeni BIOS ile bu sorun da ortadan kalkıyor.

R2.0 anakartların BIOS konusundaki yenilikleri bununla da sınırlı değil. SM BIOS 2.7 yönetmeliğine göre güncellenen yeni BIOS’lar ile kullanıcılar CPU-Z ve AIDA64 gibi uygulamaları kullandıklarında sistemin ısısı, voltaj değeri ve fanların dönüş devri hakkında eskisine göre çok daha kesin ve ayrıntılı bilgi alabiliyorlar. Tabii bu işlem için ASUS’un kendi AI Suite II aracının kullanması çok daha doğru sonuçlar elde edilmesini sağlayacaktır.

Yeni BIOS’un Muhteşem Özellikleri

Bunun yanı sıra yeni BIOS ile kullanıcılar sisteme bir Flash bellek taktığında, F12 tuşuna basarak BIOS’un bir ekran görüntüsünü Flash belleğe kaydedebiliyor. Böylece BIOS’un fotoğrafını çekmek için cep telefonu veya fotoğraf makinesi kullanma gereksinimi ortadan kalkıyor ve çok daha net görüntüler elde edilebiliyor. Kullanıcılar bu yeni BIOS ile ayrıca F3 tuşuna bir kısayol atayarak, bu tuşa basıldığında BIOS’ta istedikleri işlemin gerçekleşmesini sağlayabiliyorlar. Son olarak R2.0 anakartların BIOS’unda belleklerin SPD değerleri hakkında daha ayrıntılı bilgi sunulduğunu da belirtelim. Bu da belleklerin gecikme değeri hakkında bilgi vererek özellikle Overclock tutkunlarının işini kolaylaştırıyor.

DIGI+ Power Control: Gücün Anahtarı Elinizde!

Halihazırda AMD anakartlarında dijital güç tasarımı kullanan ASUS, yeni R2.0 anakartlarla birlikte bu teknolojisini de güncellemiş. İlk nesil anakartlar Dual Intelligent Processors 2 kullanırken yeni R2.0 serisi artık Dual Intelligent Processors 3 teknolojisini barındırıyor. Bu iki teknoloji arasındaki en büyük fark ise, artık işlemci ve belleklere giden gücün tamamen kullanıcının kontrolüne sunulmasında yatıyor.

Dual Intelligent Processors 3 ile birlikte kullanıcılar BIOS’a girmeye gerek kalmadan, doğrudan Windows üzerinden AI Suite II yazılımını açarak işlemci ve belleklere ne kadar güç verileceğini ayarlayabiliyor ve kullanım alışkanlıklarına göre güç profilleri oluşturabiliyor. Örneğin Render yapacaksanız tam güç veriyorsunuz. Oyun oynayacaksanız oynayacağınız oyunun ihtiyacı kadar güç ayarı yapıyorsunuz. Ofis işleriyle uğraştığınız vakitler için ise güç ayarlarını en aşağıya çekip gereksiz gücü devre dışı bırakıp enerji tasarrufu sağlayabiliyorsunuz. Tüm bunları artık AI Suite II içinden tek tıklama ile halletmek mümkün.

DirectKey ile BIOS’a Doğrudan Erişim

Her ne kadar son kullanıcıların bir kısmı BIOS’a fazla girmese de, bilgisayar tutkunları için BIOS tam bir hazine niteliğinde. Fakat bu hazineye erişmek için bilgisayarınız açılırken tetikte olmalı ve sürekli Del tuşuna basmanız gerekli. Çok sık basarsanız, BIOS klavyenizin bozulduğu uyarısını verecektir. Seyrek basarsanız da tuş basışlarınızın yakalanmaması ve sistemin BIOS’u pas geçerek doğrudan işletim sistemine boot etmesi ihtimali var. Neyse ki ASUS’un yeni DirectKey özelliği ile kullanıcılar tek tuş ile BIOS’a erişebiliyor. DirectKey, anakartın üzerinde yer alan bir tuş. Bilgisayar kapalıyken bu tuşa basıyorsunuz ve sistem açılır açılmaz doğrudan BIOS’a giriyor: Hayatınız bir parça daha kolaylaştı!

Tabii aklınıza şu soru gelecektir; “Bu tuşa basmak için kasa kapağını mı açacağız her defasında?” Hayır, kasa kapağını açmanıza gerek yok. ASUS’un bu sorun için geliştirdiği çözüm de dâhiyane. Anakartın üzerine yerleştirilen iki adet pin (Header da deniliyor) sayesinde Reset tuşunun kablosunu DirectKey özelliğine atayabiliyorsunuz. Böylece açılış için Reset tuşuna bastığınızda bilgisayar doğrudan BIOS’a giriyor. PC’yi resetlemek istediğinizde ise zaten güç düğmesine 4 saniye basmak yetiyor bildiğiniz üzere.

ASUS’un BIOS’a kolay erişim özelliği sadece Directkey ile sınırlı değil. Firmanın geliştirmiş olduğu ve Windows 8 altında çalışan Boot Setting uygulaması da BIOS’a kolay erişim sağlamaya yarıyor. Uygulamayı çalıştırıyorsunuz ve “DirectBIOS” butonuna basıyorsunuz. Bilgisayar kapanıyor ve açılırken doğrudan BIOS’a giriyor.

USB BIOS Flashback Devrimi

BIOS güncellemek için birçok yöntem mevcut. Windows üzerinden, DOS üzerinden, BIOS’un içinden ya da ağ üzerinden güncelleme gibi farklı seçenekler hâlihazırda mevcut. Fakat sorun şu ki bu sistemlerin hepsinde bilgisayarın çalışıyor olması gerekiyor. Bilgisayarın çalışmasına gerek olmayan  BIOS güncelleme yöntemleri de var tabii ki, BIOS yongasını söküp programlayıcı ile flashlamak gibi, ama bu teknoloji son kullanıcılara hitap etmiyor. ASUS’un USB BIOS Flashback teknolojisinden devrim olarak bahsetmemizdeki neden ise, bu teknolojinin şimdiye kadar son kullanıcılara sunulan en gelişmiş BIOS güncelleme yöntemi olması!

Peki Nasıl?

AMD tabanlı yeni R2.0 ASUS anakartlarda yer alan USB BIOS Flashback teknolojisi ile anakarta işlemci, ekran kartı ve RAM takılı olmasa dahi BIOS güncellemesi yapabiliyorsunuz. Tek ihtiyaç olan ise 24 Pin güç kablosunun takılı olması ve anakarta elektrik gelmesi. Anakartınızın sayfasından uygun BIOS sürümünü indirip Flash belleğe atıyorsunuz ve BIOS Flashback tuşuna 3 saniye boyunca basıyorsunuz. Tuşun üzerindeki ışık yanıp sönmeye başlayınca sistem USB bellekteki güncel BIOS’u alıp BIOS yongasına yazmaya başlıyor. İşlem bitiminde ise ışık sönüyor ve BIOS’unuz güncellenmiş oluyor.

Bu teknoloji özellikle teknik servisler için hayat kurtaran bir özellik. Zira normal şartlarda BIOS güncellemesi yapılmadığı için yeni nesil işlemci ile boot etmeyen bir sistemi USB BIOS Flashback ile kolayca güncelleyerek söz konusu yeni işlemci ile çalışır hale getirebiliyorsunuz. Son kullanıcılar için de çöken BIOS’ları kurtarmak artık çok daha kolay bir hal alıyor ve anakartı servise göndermeye gerek kalmıyor.

Network iControl ile ağ trafiği kontrolü

Hâlihazırda Z77 yonga setli anakartlarla kullanıcılara sunulan Network iControl, Alman cFosspeed firmasıyla birlikte geliştirilmiş. cFosSpeed, ağ trafiğinin yönetimi ve paketlere öncelik atanması konusunda tecrübeli bir firma. Network iControl bu bağlamda kullanıcıların oyun oynama, dosya indirme ve internette gezinme gibi farklı ağ kullanım senaryolarına göre ağ trafiklerini kontrol etmelerini sağlıyor.

Örneğin internette gezinirken arka planda dosya indirmek istiyorsanız tek yapmanız gereken Network iControl ile kullandığınız tarayıcıya öncelik atamak. Benzer şekilde internet üzerinden oyun oynamak istiyorsanız da ağ kaynaklarınızı oyunun ihtiyaçlarını karşılayacak şekilde ayarlayıp oynadığınız oyuna öncelik verebiliyorsunuz. Yeni R2.0 anakartlarla birlikte AMD kullanıcıları da ASUS ve cFosSpeed’in bu ortak teknolojisinden yararlanabilecekler.

Remote GO!

Remote GO! ile Uzaktan Kontrol ve Ev Eğlencesi

Z77 serisi anakartlarda yer alan ve R2.0 revizyonu ile birlikte AMD kullanıcılarıyla da buluşan bir teknoloji de Remote GO!. Remote GO! ile PC, tablet, akıllı telefon ve TV’nizi tek bir ağ üzerinden birbirine bağlayıp cihazlarınız arasında kolay dosya paylaşımı yapabiliyorsunuz. DLNA destekli cihazlara PC üzerinden içerik aktarmanızı sağlayan bu teknoloji, aynı zamanda cep telefonunuz veya tablet bilgisayarınız ile evinizde masaüstü bilgisayarınıza uzaktan erişim sağlamanızı mümkün kılıyor. Remote GO! ile aynı zamanda cihazlar arasında dosya paylaşımı yapmak da çok daha kolay bir hal alıyor. Tüm bu özellikleri kullanmak için tek yapmanız gereken anakartınızın sayfasından AI Suite II yazılımını indirmek.

PC, tablet, telefon ve televizyon tek bir ağ üzerinde… Dosya ve içerik paylaşımı, akıcı kullanım artık çok kolay: Remote GO!

Thunderbolt

AMD anakartta Intel teknolojisi ne arıyor dediğinizi duyar gibiyiz. Fakat ASUS, AMD kullanıcılarını da düşünerek kısmen de olsa anakartlarına Thunderbolt desteği eklemiş. Lisans anlaşmalarından dolayı AMD anakartlara Thunderbolt portu eklemek mümkün değil.

Fakat ASUS’un ThunderboltEX genişleme kartı sayesinde bilgisayarınıza USB 3.0’dan iki kat daha hızlı Thunderbolt teknolojisi kazandırabiliyorsunuz. Bunun için anakartınızın üzerinde TB_HEADER adı verilen ve ThunderboltEX karttan çıkan kablonun takılacağı bağlantı noktasının olması gerekiyor. Yeni R2.0 anakartlarına TB_HEADER ekleyen ASUS, böylece AMD kullanıcılarının da gerektiğinde bilgisayara bir Thunderbolt kartı takarak bu teknolojiye ulaşmalarını mümkün kılıyor.

Daha Çevreci

Yeni ASUS R2.0 anakartlar Avrupa Birliği’nin geri dönüşüm şartnamesi olan ErP’yi de destekliyorlar. Bu bağlamda bilgisayarınız ileride kullanılamaz hale geldiğinde bir elektronik atık olmaktan çıkıp geri dönüşüm ile tekrar kullanılabilir bir şekilde karşınıza çıkabilecek. Uzun yıllar kullandığınız bilgisayar bir gün elbette yenilenecek, o zaman sisteminizi yenilerken, eski anakartınızın da ait olduğu doğaya dönüşünü düşünen ASUS, çevreye duyarlı davranıyor.

Bilgisayarla tanışması 2000'li yıllara dayanan yazar, 2007'de CHIP ve LEVEL dergilerinin yanında CHIP Online için de makaleler yazdı ve 2010'da Türkiye'nin en çok satan teknoloji dergisi CHIP'in Donanım Editörü oldu. Bu süre zarfında 1000'den fazla ürün incelemesi yapan Recep Baltaş, 2011 sonunda bu görevinden ayrılıp ASUS Türkiye'de Pazarlama Uzmanı olarak çalışmaya başladı. Tam bir Technopat olan Baltaş'ın son durağı ise Technopat.net.