Anasayfa Haber QR Kod Dolandırıcılarına Dikkat!

QR Kod Dolandırıcılarına Dikkat!

Technopat.net QR kodunu görüyorsunuz, fakat ne olduğunu ancak cep telefonunuz anlayabilir.
Technopat.net QR kodunu görüyorsunuz, fakat ne olduğunu ancak cep telefonunuz anlayabilir.

Her gördüğünüz QR kodu cep telefonunuza okutmak başınıza bela açabilir.

Her ne kadar ülkemizde QR kod kullanımı henüz çok yaygın olmasa da, yurt dışında ortaya çıkan yeni bir dolandırıcılık modeline karşı dikkatli olmanızda fayda var. Ne de olsa özellikle siber dolandırıcılık konusunda dışarıda ortaya çıkan trendler, kısa sürede ülkemizde de kendini gösteriyor. Ancak bu yeni dolandırıcılık modeli, kurumsal güveni hedef aldığından, daha ziyade siber suçların “sosyal mühendislik” kısmına giriyor denebilir.

Bu yeni siber dolandırıcılık girişiminde, özellikle kamusal alana asılan ve güvenilir kurumsal markaların adını taşıyan poster, duyuru ve benzeri bildiriler hedef alınıyor. Bu tür asılı bildirilerin üzerinde yer alan QR kodları, kullanıcıları çeşitli internet sitelerine yönlendirecek kısayollar taşır. Tabii QR kod dediğimiz resim gerçekte bir dijital veri olduğundan, gerçek içeriğini çıplak gözle anlamanın imkanı yok. Ancak bir akıllı telefonun ya da tabletin kamerasından okunduğunda ve ilgili kısayol açıldığında gerçek niteliği ortaya çıkıyor.

İşte bir süredir kamusal alandaki asılı duyuruları hedef alan siber dolandırıcılar, hazırladıkları yapışkanlı etiketleri seçtikleri posterlerdeki QR kodlarının üzerine yapıştırarak kullanıcıları kandırmayı amaçlıyorlar. Bu sahte QR kodları, kullanıcıları kötü amaçlı sitelere yönlendirerek telefonlarına virüs ve benzeri kötü niyetli yazılımlar yüklemeyi amaçlıyor. İşin kötü tarafı, QR kod etiketleri zaten küçük olduklarından, dikkat etmeyen bir kullanıcının poster üzerine yapıştırılmış sahte etiketi fark etmeden cihazına okutması gayet mümkün. Bu tuzağa düşmemenin tek yolu, biraz dikkatli davranmak, QR kod etiketinin sonradan yapıştırma olup olmadığına bakmak. Şüphesiz soruna kesin bir çözüm değil, ancak teknoloji çağında en büyük savunma silahının bir miktar paranoya olması kaçınılmazdır.