Anasayfa Makale Pratik Windows 8’de Nasıl DVD Seyredebilirsiniz?

Windows 8’de Nasıl DVD Seyredebilirsiniz?

Windows 8 Pro kullanıcıları Media Center uygulamasına ücretsiz sahip olabilir.

Microsoft’un Windows 8’e DVD ve Blu-ray desteği koymaması arşivlerinizi çöpe atacağınız anlamına gelmiyor.

Microsoft’un Windows 8 işletim sistemine DVD ve Blu-ray oynatma desteği koymaması çoğu potansiyel kullanıcının canını sıktı. Ancak firmanın kendince haklı bir sebebi de vardı. Microsoft işletim sistemine entegre ettiği kodekler için MPEG-LA konsorsiyumuna para ödemek zorunda, ayrıca Dolby ses kodekleri de firmaya bedavaya gelmiyor. Bu durumda sırf DVD ve Blu-ray oynatmak için gereken kodeklerin maliyeti, satılan her lisans başına yaklaşık 5 dolara yakın bir para tutuyor.

Tabii bu para firmanın cebinden çıkmıyor, doğrudan son kullanıcıya yansıtılıyor. Yani Microsoft eğer bu kodekleri Windows 8’e ekleseydi, ürünün yasal satış fiyatını artırmak zorunda kalacaktı. Ne var ki firma DVD ve Blu-ray desteğinin eskisi kadar önemli olmadığını, internet üzerinden video seyretmenin çok daha yaygınlaştığını düşündüğünden, Windows 8’de DVD ve Blu-ray desteğini kaldırmayı daha uygun bir çözüm olarak görmüş.

Peki ama Windows 8 kullanıcıları arşivlerini çöpe mi atacaklar? Tabii ki hayır, bunun için çok basit ve kolay çözümler var. Eğer Windows 8 Pro sürümü kullanıyorsanız, Microsoft size 31 Ocak 2013 tarihine kadar Media Center yazılım paketini ücretsiz olarak sunuyor. Tüm yapmanız gereken bir e-posta atıp ürün anahtarınızı edinmek. Ne var ki Media Center size sadece DVD oynatma imkanı sunacaktır, Blu-ray desteği ise mevcut değil.

Öte yandan, her türden DVD ve Blu-ray çalıştırabilmek için Microsoft’a mahkum değilsiniz. Piyasada çok çeşitli ve yetenekli, üstelik bazıları da ücretsiz olan video oynatma yazılımları mevcut. Bunların içinden en iyilerinden biri olan VLC Media Player, rahatlıkla tüm ihtiyaçlarınıza karşılık verecektir. Burada verdiğimiz bağlantıdan indirip kurabileceğiniz VLC Media Player, kar amacı gütmeyen bir kuruluşun ürünü ve eğer isterseniz bağışta da bulunabilirsiniz, ancak mecbur değilsiniz. Bu yazılımın performans olarak uzun zamandır kullandığımız en iyi yazılımlardan biri olduğunu da belirtelim.