Tegra 4 hakkında detayları açıklayan Chip Hell sitesinin sunduğu grafik görsel.

Nvidia Tegra 4 İşlemcinin Detayları Sızdı

In Haber by Özay ŞenLeave a Comment

Tegra 4 hakkında detayları açıklayan Chip Hell sitesinin sunduğu grafik görsel.

Tegra 4 hakkında detayları açıklayan Chip Hell sitesinin sunduğu grafik görsel.

Nvidia’nin pazarda tutunmasını sağlayacak Tegra 4’ün detayları internete sızdı.

İşlemcinin detayları Çin menşeili Chip Hell sitesi tarafından ortaya çıkarıldı. Wayne kod adıyla bilinen Tegra 4’ün detayları gerçekten böyle olacaksa, Samsung ve Qualcomm ile olan rekabeti kızıştırabilir. Tegra 4’ün bu hali bile Apple’ın A6 işlemcisinin performansını geride bırakıyor.

Tegra 4 ana hatlarıyla Cortex-A15 tasarımı üzerine kurulu. 4+1 çekirdekli işlemci 28nm üretim teknolojisiyle kullanıcı karşısına çıkacak. +1 çekirdek, Tegra 3’de olduğu gibi performans gerektirmeyen alanlarda kullanılacak. Bu durum işlemciye önemli bir derecede hız ve enerji verimliliği sağlayacak. Tegra 3’ün piyasada geride kaldığı şu sıralar Wayne, Nvidia’ya istediği çıkışı sağlayabilir.

Kepler mimarisi ile inşa edilen Tegra 4’ün 72 çekirdekli GPU’su bulunuyor. Bu sayede grafik konusunda başarılı bir performans sergileyecektir. İşlemci 2560 x 1600 çözünürlük desteği sağlayacak. 1080p video aktarımı 120Hz üzerinden verilecek. 72 çekirdekli Tegra 4’ün bu performansı Tegra 2’den 20 kat, Tegra 3’ten ise 6 kat daha güçlü.

Ayrıca Wayne, Nvidia’nin ilk USB 3.0 desteği veren yongasına sahip. Tek kanal üzerinden sağladığı hafıza kullanımını bir kenara bırakan Nvidia, Tegra 4’de çift-kanal DDR3L hafıza kullanımı sağlıyor.

Nvidia tarafından bu bilgilere karşılık resmi bir açıklama yapılmadı. Söylentiler Tegra 4 işlemcinin Ocak 2013 tarihinde piyasaya sürüleceği yönünde.