THQ İflasını Açıkladı!

In Oyun by Misafir YazarLeave a Comment

Son yıllarda iflasın eşiğinde olan THQ, 2010 yılında beklenenden fazla satış rakamı ile Homefront ve bu sene Darksiders 2 ile kendini bir süre toparlamıştı. Sonradan yaptıkları kampanyalar ile yine birçok kazanca sahip olsa bile, bu bile THQ‘nun elveda demesini durduramadı.
thq_logo_rgb
Geçen sene işten çıkartılan en özel insanlar ve müdürlerle özel olarak gerçekleştirdiğimiz bir sohbette ise ”THQ bu sene son yılını yaşıyor” denmesi bizi oldukça üzmüştü ve içimizde sakladığımız bir burukluktu bu. Yine dünya çapında gamer’lar, THQ’nun ayakta kalması için tüm çabayı gösterdiler. Oldukça uzun bir dönemde zor günler geçiren THQ, bugün maalesef iflas ettiğini açıkladı.

Firma dağıtımcı ve geliştirici tüm stüdyolar dahil olmak üzere  varlıklarını satılığa çıkardı. İlk talibi ise Clearlake Capital Group oldu. Belirtilenlere göre: THQ’nun şu anki piyasaya değeri 60 milyon dolar olarak açıklanırken, Clearlake Capital Group’un bu miktarı ödemeyi kabul ettiği belirtiliyor. Buna rağmen anlaşma gereği 30 gün içinde THQ için daha yüksek bir teklif veren firma THQ’nun sahibi olabilecek. Yani EA veya Activision gibi devler de bir teklifte bulunabilir.

THQ’nun CEO’su Jason Rubin ise Company of Heroes 2, Metro: Last Light ve South Park : The Stick Of Truth gibi önemli oyunların geliştirilmesine devam edileceğini açıkladı. Crytek tarafından geliştirilen Homefront 2 şu an halen geliştirilme aşamasında ama 2014 dağıtımcının kim olacağı belli değil. Büyük ihtimal ile yeni isim ile ve ya Homefront 2 ismi ile bu oyunu EA sahiplenecek.
Beklenen diğer oyunların talibi ise artık kim olacak, bunu zaman gösterecek. Özellikle EA, Ubisoft ve Activision üçlemesi gözlerini bu oyunlara dikmiş durumda. Gelecek için daha iyi olması dileğiyle…Elveda THQ