Tizen, Samsung Bada işletim sisteminin yerini alıyor.

Samsung Tizen İşletim Sistemli Telefon Satmaya Hazırlanıyor

In Haber, Mobil by Özay ŞenLeave a Comment

Tizen, Samsung Bada işletim sisteminin yerini alıyor.

Tizen, Samsung Bada işletim sisteminin yerini alıyor.

Piyasadaki işletim sistemlerine bir alternatif olarak gelecek Tizen 2013 yılı içerisinde kullanıcıyla buluşacak.

Android işletim sisteminin piyasadaki en büyük kozu Samsung, yeni bir alternatif sunmaya hazırlanıyor. Temelinde Linux işletim sistemi bulunan Tizen, 2013’ün ilk çeyreği içerisinde Japonya’da satışa sunulacak.

Tizen, Linux işletim sistemi ile kodlandığı için daha açık bir kullanım sağlıyor. Piyasaya hükmeden Android ve iOS işletim sistemlerine nazaran yazılımcı dostu bir performans sergiliyor.

Tizen’in taşıyıcılığını Japonya’da NTT Docomo firması üstlendi. NTT Docomo, Japonya’da iPhone’un taşıyıcılığını yapmayan tek firma. Tizen hareketi ile eski müşterilerini yeniden çekmeyi planlıyorlar. Şimdiden İngiltere’de Vodafone, Fransa’da Telecom firmaları Tizen için taşıyıcılıkla ilgilenmeye başladılar.

Samsung, 2012 yılında üzerinde çalıştığı Bada işletim sistemini rafa kaldırmıştı. Küllerinden doğan Bada, Tizen ismiyle başarılı bir şekilde anılmaya başlandı. Samsung’un Wave serisi telefonlarında Tizen işletim sisteminin kullanılacağı açıklanmıştı. Gecikmeyle de olsa 2013 yılı içerisinde Tizen işletim sistemli telefonlar çıkacak.

Samsung, akıllı telefon pazarında farklı bir kulvardan yarışı tüm hızıyla kızıştırmaya devam ediyor.