Zynga Daha Fazla Oyun Kapatıyor!

In Oyun by Berker GüngörLeave a Comment

petville

Mali krizle boğuşan bir zamanların dev oyun firması Zynga, 11 oyunun daha fişini çektiğini açıkladı.

Geçtiğimiz yıldan bu yana şirket hisselerinin değeri neredeyse dörtte birine düşen Zynga, bir kaç ay önce duyurduğu tasarruf önlemlerini almaya devam ediyor. Oyun piyasasında artan rekabetin de etkisiyle gelirleri hayli düşen firma, yaklaşık yüz kişilik bir ekibe yol vereceğini duyurmuştu. Buna ek olarak, beklenen geliri getirmeyen pek çok oyunun da fişini çeken Zynga, kalan iş gücünü daha verimli projelere yönlendirmeyi amaçlıyormuş.

Zynga’nın tasarruf önlemleri dahilinde Aralık ayı içinde fişini çektiği oyunlar Vampire Wars, Treasure Isle, FishVille, Montopia, PetVille ve Mafia Wars 2 oldu. Ayrıca Mafia Wars Shakedown, ForestVille, Mojitomo ve Word Scramble Challenge adlı oyunlar da uygulama pazarından kaldırıldı. Indiana Jones Adventure World ise yeni oyuncu kabul etmeyi durdurdu ve Ocak ortalarında onun da fişi çekilecek.

Zynga’nın bu hareketi, özellikle kapatılan oyunlara büyük zaman ve para harcamış olan oyuncular arasında ciddi bir tepki aldı. Firma bir açıklama yaparak durumdan memnun olmayanların müşteri hizmetlerine başvurmaları halinde, diğer aktif oyunlardan birinde emeklerinin karşılığını alabileceklerini bildirdi. Mesela PetVille oyuncuları, FarmVille 2 ya da Mafia Wars gibi seçtikleri farklı bir Zynga oyununda bonus paketlerden faydalanabilecekler. Ancak tabii ki aynı anda pek çok oyunu kapatmak, sadık kullanıcı kitlelerini kaybetmek anlamına geliyor.

Bir zamanlar FarmVille ile yakaladığı başarı üzerine kısa sürede çok ciddi bir büyüme trendine giren Zynga’nın toparlanması, çoğu uzmana göre artık pek kolay değil. Özellikle internet üzerinde verdiğiniz hizmetlerle isim yaptıysanız, bunlar basit oyunlar bile olsa, bir anda bu kadar fazla hizmetin fişini çekmek uzun vadede güvenilirliğinizi ciddi biçimde düşürüyor. Zaten hisseleri devamlı düşmekte olan firmanın bu karardan sonra yeni oyuncuları çekmekte zorluklarla karşılaşması da kaçınılmaz görünüyor.