Anasayfa Haber Apple, Ucuz iPhone Söylentilerini Resmen Yalanladı

Apple, Ucuz iPhone Söylentilerini Resmen Yalanladı

iphones

Apple’ın ucuz bir iPhone modeli çıkaracağına dair söylentiler bir süredir piyasada dolaşıyordu.

Geçtiğimiz hafta New York Times tarafından elde edilen bazı bilgilere dayanarak yapılan haberler, piyasada Apple’ın ucuz bir telefon çıkaracağı yolunda söylentilerin yayılmasına sebep olmuştu. Bu söylentilere göre, Apple özellikle Samsung’un çok geniş bir fiyat yelpazesine sahip telefonları sayesinde pazar payını giderek artırıyor olmasından rahatsızdı. Bu yüzden de özellikle gelişmekte olan pazarlara yönelik ucuz bir iPhone modeli üzerinde çalışıyorlardı.

Ne var ki geçtiğimiz günlerde bizzat Apple’ın pazarlama şefi Phil Schiller tarafından Shanghai Evening News gazetesine verilen bir demeçte bu söylentiler reddedildi. Schiller yaptığı açıklamada isim vermeden Samsung’a laf sokarak, Apple’ın piyasayı bir sürü ucuz telefonlar doldurmayı düşünmediğinin altını çizdi. Apple’ın pazar payından ziyade, sektör lideri olmayı ön planda tuttuğunu vurgulayan Schiller, asla ucuz bir model çıkarmayı düşünmediklerini vurguladı.

Öte yandan, Apple’ın özellikle Çin pazarında beklediğini bulamamış olması, Samsung’un çok geniş bir fiyat aralığına hitap eden telefonları sayesinde ciddi bir pazar payını kontrol etmeyi başarması, kafalardaki soru işaretlerini daha da güçlendiriyor. Apple’ın “seçkin ürün ve seçkin fiyat” politikasının özellikle gelişmekte olan ülkelerde arzulanan sonuçları vermediği, şirketin uzun vadede büyümesini sürdürebilmek için buna bir çözüm bulması gerektiği ekonomi çevrelerinde sıkça tartışılıyor.