Karbon Nanotüp İplik, teknolojinin bütün alanlarında kullanılabilecek.

Rice Üniversitesi Karbon Nanatüp İplik Üretmeyi Başardı

In Haber by Özay ŞenLeave a Comment

Karbon Nanotüp İplik, teknolojinin bütün alanlarında kullanılabilecek.

Karbon Nanotüp İplik, teknolojinin bütün alanlarında kullanılabilecek.

Bir insan saçının kalınlığında Karbon Nanatüp İplik üretildi. İşte haberin detayları:

Rice Üniversitesi’nde bulunan Kimya ve Nano-Mühendis çalışanları, ilk kez Karbon Nanotüp İplik(Carbon Nanotube – CNT) üretmeyi başardı. Bir insan saçının kalınlığında olan iplik, metal kadar iletken ve karbon fiber kadar kuvvetli. Makroskopik ölçülerdeki iplik, teknolojinin birçok alanında kullanılabilir.

Bakır, altın ve alimünyum iplikler ile karşılaştırıldığında, CNT daha iyi bir performans sergiliyor. Termal iletkenlik özelliği, kendi sınıfının en üst düzeyinde bir grafik çiziyor. Alimünyum alaşımlardan 4 kat, bakır ipliklerden ise 20 kat kuvvetli. CNT iplikler, ince ve zarif yapısı sayesinde elektrik aksamlarında, data kablolarında, uzay araç-gereçlerinde ve elektronik cihazların tümünde kullanılabilecek.

Rice Üniversitesi, bu iplikleri farklı bir prosedür izleyerek elde ettiklerini açıkladı. Bugün birçok araştırma grubu klasik kuru metot(Dry Method) ile CNT iplikler üretmeye çalışıyor. Üniversite çalışanları ise 2003 yılında geliştirilen ıslak metot(Wet Method) ile CNT iplikleri üretmeyi başardı. Bu metotta nanotüp yığınlara klorosülfonik asit içerisinde çözülmesi için banyo yaptırılıyor. Nanotüpler bu sıvı içerisindeyken ufacık deliklerden baskı uygulanarak çıkarılıyor. Böylece yüzlerce metre uzunluğunda Karbon Nanatüp  iplikler elde ediliyor.

Çalışanların bu çalışması aramid fiberlerin yani Kevlar’ın yapımına oldukça benziyor. Bir söylentiye göre CNT iplikler, İsrailli Teijin adlı bir firmanın desteği sayesinde üretildi. Teijin, Kevlar benzeri Twaron adı verilen bir materyal üretiyor. Daha önceden de bu firmanın Rice Üniversitesi ile ortak çalışmaları olduğu biliniyor. Ancak üniversite yetkilileri bu çalışmada bir ortaklıktan bahsetmedi.

Bu iplikler sayesinde geleceğin kapıları sonuna kadar açılmış oluyor. Sensörler ve kameralarla desteklenebilecek akıllı cihazların üretimi daha kolaylaşacak. Üniversite’nin ürettiği iplik o kadar dayanıklı ve imal edilmeye elverişli ki akıllı kıyafetler bile yapılabilir.

Yani sonuçta herkes Crysis’teki NanoSuit’e sahip olmak ister.