Anasayfa Haber Xbox 720 ve PS4 Hakkında Son Söylentiler!

Xbox 720 ve PS4 Hakkında Son Söylentiler!

Konsol savaşları devam ediyor.
Konsol savaşları devam ediyor.

xbox-ps

Playstation 4 ve Xbox 720 henüz çıkmadı ancak haklarında piyasaya sızan haberler çok ilginç.

Sony ve Microsoft bir sonraki nesil oyun konsolunu bir an önce piyasaya sürebilmek için birbirleriyle çılgın bir rekabet içindeler. Her ne kadar her iki markanın da sadık takipçileri olsa da, piyasaya ilk çıkanın satışta büyük avantajı olacak. Ne var ki henüz her iki konsolun da donanım özellikleri ya da çıkış tarihleri hakkında en küçük resmi açıklama bile yok. Fakat basına sızan ve hayli derin kaynaklardan geldiği söylenen çeşitli söylentiler var.

Playstation 4

Piyasaya “Omni” kod adıyla sürüleceği fısıldanan Playstation 4’ün (şirket içindeki geliştirme kod adının Orbis olduğu da söyleniyor) tasarım olarak hayli sıradan bir PC kasası görünümüne sahip olacağı iddia ediliyor. Sony’nin yeni konsolunun yeni nesil 4K grafikleri desteklemeyeceği, ancak ölçeklendirme yaparak 4K televizyonlarla çalışabileceği söyleniyor. Cihazın ana işlemcisinin 1,6 GHz hızında çalışan x86 tabanlı 8 çekirdekli bir işlemci olacağı (muhtemelen AMD’nin Jaguar platformu tabanlı), 256 bit sistem veri yolu mimarisi üzerine kurulacağına işaret ediliyor.

Grafik işlemcinin ana işlemci üzerine entegre bir APU olacağı ve Radeon 7970M ayarında olacağına dair de söylentiler var. Ancak bazılarına göre bu güçte bir grafik işlemci, söylentilerde olduğu üzere 3.2 TFLOPS veri işleme kabiliyetine sahip olmayacağından, çok daha farklı bir grafik işlemcinin kullanılması söz konusu olabilir. Ancak her halükarda bu grafik işlemcinin AMD olması muhtemel. Sistem hafızası olarak ise 4 GB DDR3 RAM kullanılacağı, bunun 1 GB miktarının sırf işletim sistemine ayrılacağı, grafikler için ise 4 GB GDDR RAM kullanılacağı da gelen söylentiler arasında.

İddia edilene göre PS4’ün geliştirici modelleri gerçekte 2012 yılından beri sessiz sedasız endüstri çevrelerine veriliyormuş. Yani oyun ve yan donanım geliştiricilerin elinde prototipler mevcutmuş. Ancak Sony mühendislerinin piyasaya çıkacak son sürüm üzerinde halen çalıştıkları, bu esnada da özellikle ciddi ısınma problemleriyle boğuştukları fısıldanıyor.

Xbox 720

Microsoft içinde kod adının “Durango” olduğu söylenen yeni nesil Xbox konsolunun da tıpkı Sony PS4 gibi 8 çekirdekli bir AMD işlemci içereceği söyleniyor, ancak bu söylentilerden sadece biri. Bir diğer söylentiye göre Durango tek değil, üç ayrı SoC, yani System-on-Chip yonga kullanacak. Mars ve Venus olarak adlandırılan bu iki farklı SoC, farklı işler için kullanılacak. Mars temel sistem ihtiyaçlarına yönelik çalışacak, iki adet Venus ise uygulamaları çalıştırmaya ayrılacak.

Mars’ın içinde dijital ses işleme birimi, 600 MHz hızında çalışan AMD 8850 grafik işlemci ve 1,8 GHz hızında çalışan x86 tabanlı 4 çekirdekli bir işlemci bulunacak. Venus ise 800 MHz hızında çalışan AMD 8900 grafik işlemci, 2,5 GHz hızında çalışan x86 tabanlı 4 çekirdekli işlemci ve 1,2 GHz hızında çalışan 1,5 GB GDDR3 RAM ile donanmış olacak. Konsolun 8 GB RAM hafızaya sahip olacağı söyleniyor. Çeşitli kaynaklara göre bunun 1 ila 3 GB civarındaki kısmı işletim sistemine ayrılacak. Gücünü 300 Wattlık bir adaptörden alacağı söylenen Durango’nun, 4,2 TFLOPS veri işleme kapasitesine sahip olduğu da iddia ediliyor.

Gelen söylentilere göre her iki konsolun da 100 GB kapasiteli Blu-ray diskleri okuyabilecek sürücüleri olacak, ancak kendi içlerinde sabit disk olup olmayacağı belli değil. Görebileceğiniz üzere her iki konsolu da ilgilendiren çok çeşitli söylentiler var. Bu söylentilerin ortaya koyduğu bir nokta, iki konsol arasında belirli bir güç farkının olabileceğidir. Öte yandan daha önce sızan haberlerden bazıları, PS42ün Xbox 720’den daha güçlü olacağı yönünde idi, oysa son sızmalar tam tersine işaret ediyor. Herkesin üzerinde anlaştığı nokta ise, her iki sistemin de 2013 bitmeden raflarda olacağı ve Nintendo Wii U ile kıyaslanamayacak kadar güçlü olacaklarıdır.