Google Chrome Milliyet'i tehlikeli bularak engelledi

Google Chrome, Milliyet’e Erişimi Engelledi!

In Haber by Ali GüngörLeave a Comment

Google Chrome ile www.milliyet.com.tr adresinde bulunan Milliyet gazetesine erişmeye çalışanlar şu uyarı ile engellendi: Tehlike: Kötü Amaçlı Yazılım Var!

İnternet kullanıcıları “Google Chrome, www.milliyet.com.tr üzerindeki bu sayfaya erişimi engelledi.” mesajı ile karşılaşarak şaşırdılar. Chrome’da bizim de karşımıza çıkan uyarı mesajının devamı şöyle:
“Kötü amaçlı yazılım dağıtıcısı olduğu bilinen www.milliyet.com.tr alanından bu Web sayfasına içerik yerleştirilmiştir. Bu sayfayı şimdi ziyaret etmeniz büyük olasılıkla bilgisayarınıza kötü amaçlı yazılım bulaştıracaktır.
Kötü amaçlı yazılım, kimlik hırsızlığı, mali kayıplar ve dosyaların kalıcı olarak silinmesi gibi şeylere neden olan zararlı yazılımdır.Daha fazla bilgi edinin”
Google Chrome Milliyet'i tehlikeli bularak engelledi

Google Chrome Milliyet’i tehlikeli bularak engelledi

Peki Milliyet’te Zararlı Yazılım Var mı?

Google Chrome’un bazen yanlış alarm verdiği biliniyor. Milliyet.com.tr’nin kendi sayfalarında zararlı yazılım olma ihtimalini son derece düşük buluyoruz. Bununla birlikte Milliyet üzerinde yayınlanan reklamlar, Milliyet’in değil reklam dağıtıcılarının sunucularından ekranlarımıza geliyor. Chrome bu tarz 3. parti reklamlar üzerinde zararlı ya da casus yazılım tespit ettiğinde bunların yayınlandığı sayfaları şüpheli hatta tehlikeli sayfalar listesine ekleyerek kullanıcıları korumak için erişimi engelliyor.

Google’a Göre Kötü Amaçlı Yazılım:

«Kötü amaçlı yazılım» terimi bir bilgisayara veya ağa zarar vermek üzere tasarlanmış her türlü kötü amaçlı yazılımı kapsar. Kötü amaçlı yazılımlar bilgisayarınıza sizin bilginiz olmadan, genellikle ilgilenebileceğiniz bir şey gibi görünen aldatıcı bağlantılar veya indirmeler üzerinden yüklenebilir. Kötü amaçlı yazılımlar bilgisayarınıza yüklendikten sonra siber suçlular kimi zaman sizin kişisel bilgilerinize erişmeye çalışabilir. Bunu klavyede yazdıklarınızı kaydederek veya bilgisayarda yaptıklarınızı izleyerek yaparlar. Bilgisayarınız kontrol altına alınabilir ve sizin bilginiz dışında web sitelerini ziyaret etmeye, spam e-postaları göndermeye veya başka işlemler gerçekleştirmeye zorlanabilir. Kötü amaçlı yazılımın etkileri önemsiz sıkıntılardan kimlik hırsızlığına kadar her şey olabilir.

Birkaç kötü amaçlı yazılım örneği:

virüs:
kendini kopyalayabilen ve bilgisayara zarar veren bir bilgisayar programı.
solucan:
kendini çoğaltan ve bir bilgisayar ağını kullanarak bu kopyaları ağdaki diğer bilgisayarlara gönderen kötü amaçlı bilgisayar programı.
casus yazılım:
kullanıcılar hakkında onların bilgisi dışında küçük bilgi parçacıkları toplayan kötü amaçlı yazılım.
reklam yazılımı:
bilgisayara otomatik olarak reklamlar indiren, bunları oynatan veya gösteren her türlü yazılım paketi.
Truva atı:
kendini bir uygulama gibi maskeleyen yıkıcı bir program. Yazılım, kurulum öncesinde kullanıcıya istenen bir işlevi yerine getiriyormuş gibi görünür, ancak sistemden bilgi çalar veya sisteme zarar verir.

Kötü amaçlı yazılımlardan kendinizi korumak için birkaç basit adım aşağıda verilmiştir:

 1. İşletim sisteminizi ve yazılımlarınızı en son sürümlere yükseltin, mümkünse otomatik güncellemeleri açın. Otomatik güncelleme işlevine sahip olmayan yazılımların güncellemelerini düzenli olarak kontrol edin.
 2. Her zaman neyi tıkladığınıza ve indirdiğinize dikkat edin. Tanımadığınız bağlantıları tıkladığınızda bilgisayarınız kötü amaçlı yazılımlara ve web sitelerine maruz kalabilir. Bu yazılım genellikle bilgisayarınızı tarayan veya şifreniz de dahil olmak üzere bastığınız tuşları izleyen programlar içerir. Güvenliğinizi sağlamak için sadece güvendiğiniz kaynaklardan dosya indirin. Şüphede kalırsanız, önemli siteler için güvenilir yer işaretlerini kullanın.
 3. Tanımadığınız sitelerle karşılaştığınızda dikkatli olun. Emin değilseniz siteden çıkın ve yüklemeniz istenen yazılımı araştırın. Bazen kötü amaçlı yazılımlar (örneğin, sürekli bir indirme isteği görüntüleyerek) sayfadan ayrılmanızı engeller. Böyle bir durumda, bilgisayarınızın görev yöneticisini kullanarak tarayıcınızı kapatın.
 4. Şüpheli görünen bir e-postadaki hiçbir şeye güvenmeyin. Tanıdığınız kişilerden gelen e-postalar bile, eğer hesapları saldırıya uğramışsa kötü amaçlı yazılım bağlantıları veya ekleri içerebilir. E-posta bağlantılarını izlerken dikkatli olun. Web sitelerini adresi doğrudan tarayıcınıza girerek ziyaret etmek daha iyidir.
 5. Bilinmeyen türlerde dosyalar veya tanımadığınız tarayıcı istemleri ya da uyarıları görürseniz bunları açmayın.
 6. Bazı programlarda kurulum işlemlerinin bir parçası olarak kötü amaçlı yazılımlar veya aldatıcı İnternet yazılımları bulunabilir. Yazılım yüklerken, mesaj kutularına özellikle dikkat edin ve küçük yazılar olup olmadığına bakın. Yükleme işlemine başlamadan önce bilinmeyen yazılımla ilgili biraz araştırma yapmakta da fayda vardır. Yazılımın zararlı olabileceğine dair endişeleriniz varsa, yüklemeyi hemen durdurun.
 7. Arkadaşlarınız, aileniz veya iş arkadaşlarınız size içinde kendi bilgileri dışında kötü amaçlı yazılım bulaşmış dosya bulunan bir disk veya flash sürücü verebilirler. Dosyaları açmadan önce diski güvenlik yazılımıyla tarayabilirsiniz.
 8. Sizden yazılım indirmenizi isteyen pop-up pencerelere güvenmeyin. Bu pop-up’lar çoğunlukla sizi, bilgisayarınızın kötü amaçlı yazılımlardan etkilendiğine inandırıp güvenliğinizi sağlamak için yazılım indirmenizi ister. Pencereyi derhal kapatın ve pop-up pencerenin içinde bir yeri tıklamamaya dikkat edin.
 9. Dosya paylaşımında dikkatli olun. Bu sitelerin çoğunda kötü amaçlı yazılımlar için çok az denetim vardır, bu nedenle buralardan herhangi bir şey indirecekseniz çok dikkat edin. Kötü amaçlı yazılım popüler bir film, albüm ya da program içine gizlenebilir.
 10. Tarayıcı güncellemelerini derhal yükleyin veya Chrome gibi en son sürüm ile otomatik olarak güncellenen bir tarayıcı seçin. Pek çok tarayıcı, kimlik avı yaptığından şüphelenilen bir siteye gitmeyi denediğiniz zaman sizi uyaracaktır. Google; Firefox, Safari ve Chrome tarafından kullanılan bir Safe Browsing API’sı sunmaktadır. Her gün milyonlarca Web sayfasını analiz ederiz ve her yıl yüz binlerce kimlik avı sayfası bularak bunları, Safe Browsing API’sı içindeki kara listeye ekleriz. Bu kara liste sayesinde kullanıcıları bu sayfalardan koruruz.
 11. Kötü amaçlı yazılımlar tarayıcı eklentisi biçiminde de gelebilir, bu yüzden sadece güvendiğiniz uzantıları yükleyin.
 12. Kötü amaçlı yazılımı en kısa zamanda kaldırın. Bilgisayarınızı temizlemenin bir yolu da işletim sisteminizi yeniden yüklemektir. Ayrıca, size yardımcı olabilecek çeşitli programlar da vardır.

Kötü amaçlı yazılımı kaldırma

Bilgisayarınızı en az bir, ideal olarak birkaç yüksek kaliteli bir virüsten koruma ürünü ile tarayın. Aşağıdaki şirketlerle bir bağlantımız yok, bu nedenle programlarının ne kadar etkili olduğu konusunda yorum yapamayız, ancak bu programların herhangi birini denemek genellikle bir fark yaratır, aynı şekilde en son sürümlerini denemekte de fayda vardır. Ayrıca, av-comparatives.org sitesini kullanarak diğer virüsten korunma yazılımlarını bulabilir ve test sonuçlarını inceleyebilirsiniz.”