Anasayfa Haber Kim Dot Com’un Mega’sı Yayında!

Kim Dot Com’un Mega’sı Yayında!

mega

Bir dönemin ünlü depolama servisi Megaupload’ın kapatılmasının ardından, sahibi Kim Dot Com boş durmadı.

Geçtiğimiz yıl ABD’nin baskılarıyla kapatılan veri depolama servisi Megaupload’ın kurucusu ve sahibi Kim Dot Com, geçen zaman içinde boş durmadığını gösterdi. Megaupload’ın kapatılmasıyla ilgili hukuki süreç devam ederken ve her geçen gün tam bir skandala dönüşürken, yediği yumruğu sineye çekmeyi reddeden Kim Dot Com, Mega adını verdiği yeni hizmeti çalıştırmaya başladı.

Mega, her ne kadar Megaupload adlı eski servisin devamı gibi görünse de, aslında çok farklı bir mantıkla ve baştan aşağı yeniden hazırlanmış. Şimdilik sadece kullanması basit ve kolay bir veri depolama hizmeti olarak çalışan Mega, gelecek yıllarda çok daha fazlasını sunmayı amaçlıyor. Google Docs tadında bir belge düzenleme hizmeti, mobil erişim, Mega kullanıcıları arasında haberleşmeyi sağlayacak bir anında mesajlaşma hizmeti ve daha pek çok projenin önümüzdeki yıllarda Mega altında hizmete gireceği söyleniyor.

Ancak Mega’nın en önemli özelliği, bu kez kolay kolay ABD ya da başka bir ülkenin yasaları tarafından köşeye sıkıştırılamayacak şekilde tasarlanmış olmasıdır. Mega yöneticileri kesinlikle sunucularda depolanan bilginin içeriğinden sorumlu tutulamayacaklar, çünkü tüm veri daha kullanıcının bilgisayarından çıkmadan şifreleniyor ve sunucularda bu şekilde depolanıyor. Bu şifreleme sadece kullanıcının kontrolünde, yani Mega yöneticileri isteseler de sunuculara yüklenen içeriği inceleyemezler, en azından teoride durum bu.

Kim Dot Com bunun kullanıcıların verilerinin güvenliği için böyle tasarlandığını söylüyor ve tabii ki haklı da. Ancak bu durum aynı zamanda Mega’nın bir kez daha kapatılmasını kanunen hayli güçleştiriyor ki, Kim’in bundan pek şikayetçi olacağı da söylenemez. Mega, şu an için giriş seviyesi ücretsiz olmak üzere dört farklı üyelik seçeneği sunuyor. En üst seviye üyelikte 4 TB depolama alanı ve 8 TB bantgenişliği için ayda 40 dolar ödemek gerekiyor. Mega’nın özelliklerinden en iyi şekilde yararlanabilmek için ise Google Chrome tarayıcısının kullanılması tavsiye ediliyor.