Anasayfa Haber NASA Eski Apollo 11 Motorlarını Test Ediyor

NASA Eski Apollo 11 Motorlarını Test Ediyor

Apollo 11'i uzaya taşıyan roketler yıllar sonra yeniden çalıştırıldı.
Apollo 11'i uzaya taşıyan roketler yıllar sonra yeniden çalıştırıldı.
Apollo 11'i uzaya taşıyan roketler yıllar sonra yeniden çalıştırıldı.
Apollo 11’i uzaya taşıyan roketler yıllar sonra yeniden çalıştırıldı.

Gelecek yıllardaki geliştirilmek üzere Apollo 11 Motorları tekrar gözden geçiriliyor.

NASA’nın Saturn V roketine takılı Apollo 11 gemisiyle, insanoğlu ilk defa Ay yüzeyinde yüreyebilme imkanına kavuşmuştu. Uzun yıllar NASA’ya hizmet eden Saturn V roketleri geçtiğimiz yıllarda miadını doldurmuştu.

ABD hükümeti tarafından bütçesi de kesilen NASA, uzay programları için yeni yollar arıyor. 2020’da planlanan yeni uzay projeleri için hazırlıklar hızla sürüyor. Bunun için mühendisler eldeki eski roket motorlarını test ediyor.

Mühendislerin F-6049 kod adıyla bildiği Apollo 11 motorları, geçtiğimiz günlerde yeniden çalıştırıldı. Marshall Uzay Üssü’nde gerçekleştirilen testlere 27 yaşındaki NASA mühendisi Nick Case liderlik yaptı.

Perşembe günü 11 test ateşlemesi yapıldı. Huntsville’deki Uzay Üssü, yıllar sonra kızıl ve turuncu alevlere boğuldu. Motorların çıkardığı ses kilometrelerce uzaklıktan duyuldu.

Ortaya 13.000 Kg basınç çıkaran motorlardan elde edilen veriler, yeni nesil roketlerde kullanılmak üzere analiz edilecek. Çalışmalar bir süre daha devam edecek. Ancak NASA’nın açıklamasına göre yakın bir tarihte fırlatma testi yapılmayacak.