Anasayfa Haber Jailbreak Artık Resmen Yasa Dışı!

Jailbreak Artık Resmen Yasa Dışı!

Amerika’da yürürlüğe giren yeni bir kanunla telefonlara jailbreak yapmak artık resmen yasa dışı sayılıyor.

ABD’de geçtiğimiz yıl gündeme gelen ve insan hakları savunucuları dahil pek çok sivil toplum örgütünün itirazlarına rağmen yürürlüğe giren DMCA (Digital Millenium Copyright Act) etkilerini çok farklı şekillerde göstermeye devam ediyor. Bu yasa doğrultusunda yürürlüğe konan yeni bir kanuna göre, artık herhangi bir telekom firmasının kilitli telefonunu alıp, jailbreak tabir edilen kilit kırma işlemini uyguladıktan sonra başka bir taşıyıcının hizmetinden faydalanmak için kullanmak kesinlikle yasaklandı.

Burada uygulamaya esas olan nokta, taşıyıcının telefona yerleştirmiş olduğu yazılımların, doğrudan telif hakları yasası kapsamına giriyor olmasıdır. Buna göre söz konusu yazılımların değiştirilmesi kanuna aykırı olduğundan, haliyle telefon kilidi kırma işlemi de yasa dışı olmaktadır. Bu kanuna göre bu Cumartesi gününden geçerli olmak üzere, kilit kırma işlemi yapan herhangi bir kullanıcıya dava açılabilir.

Tabii uzmanlara göre gerçekte bu durum insanların jailbreak yapmasını pek engellemeyecek. İşin güzel tarafı, taşıyıcıların da gündeminde tek tek kullanıcılarla uğraşmak ve onlara dava açmak gibi bir konu yok, en azından şimdilik. AT&T ya da Verizon gibi büyük taşıyıcı firmaların hedefindekiler, eski telefonları topluca satın alarak jailbreak yaptıktan sonra, bunları özellikle daha fakir ülkelere el altından satanlar. Firmalar zaten uzun zamandır bu tür çalışan şirketleri kovalıyor ve dava açıyorlar.

Öte yandan, bu tür bir yasanın resmen yürürlüğe girmesi iki açıdan endişe verici sayılıyor. İlk sebep, bireylerin büyük firmalar karşısındaki haklarının biraz daha erimiş olması, eğer bir firma herhangi bir kullanıcıyla uğraşmayı kafaya takarsa, artık elinde daha fazla silah olacaktır. İkinci sebep ise, bu tür bir kanunun ABD’de kabul görmesinin, diğer ülkelerde de benzer uygulamaları gündeme getirebileceğinden korkulmasıdır. İnsan hakları savunucuları, DMCA şemsiyesi altında kişisel hakların gittikçe daha fazla sınırlanacağını ve bunun gittikçe daha fazla devlet tarafından benimseneceğini düşünüyorlar.