Google’ın Kişisel Bilgi Paylaşımına Karşı Politikası

In Haber, İş by Özay ŞenLeave a Comment

Google, mahkeme kararlarına karşı izlediği politikayı açıklığa kavuşturdu.

Google, mahkeme kararlarına karşı izlediği politikayı açıklığa kavuşturdu.

Google’ın sisteminde bulunan kişisel bilgilere ulaşmak için açılan mahkeme kararlarına karşı izlediği politika nasıl işliyor?

Google’ın resmi blogunda bugün yeni bir bilgi paylaşıldı. Sıkça Sorulan Sorular bölümünde firmanın kişisel bilgilerin gizliliğine yönelik izlediği politika hakkında detaylı bilgi verildi.

İnternetin yaygınlaşmasıyla kullanıcıların, kişisel bilgileri birçok sistemin içerisinde saklanıyor. Forumlardan tutun da, banka sistemlerine kadar kullanıcılar, kişisel bilgilerinin bir kısmını girmek zorunda. Bu konuda Google, elinde en fazla kişisel bilgiyi tutan firma.

2012 sonunda arama motoru devinin yıllık açıklamasında, hükümetlerin kişisel bilgilere ulaşma isteğinin artığı da ortaya çıkmıştı. Kullanıcılar, hükümetlerin bu davranışı karşısında şaşkınlığa uğramıştı.

Google, kullanıcılarının için rahat ettirmek için konu hakkında izlediği politikayı açıklığa kavuşturdu. Eğer bir hükümet mahkeme kararı ile Google’dan kişisel bilgi paylaşımı yapmasını isterse, devreye hukuki mekanizmalar giriyor. Google, kimseye hesap vermek zorunda olmadığını belirtiyor.

Ancak, işin içine kritik durumlar girdiğinde, firmanın takip ettiği politika değişebiliyor. Google, ABD merkezli bir firma olduğu için, ülkenin hukuki yasalarına tabii oluyor. Bu yüzden, ABD hükümeti, terörist saldırılar, bomba tehlikesi gibi ulusal güvenliği tehtid edebilecek durumlar olduğunda özel ya da kurumsal firma olsun, açıklama yapılmasını istiyor.

Google bu durumda, kişisel bilgileri hükümete sunuyor. Bunu yaparken, kullanıcıya özel bir e-mail atıyor. Kullanıcıyı uyaran Google, kişisel bilgilerinin mahkemeye verilebileceğini ve bir avukat tutması gerektiğini söylüyor.

Google'ın 2012 Saydamlık Raporu'na göre ABD en çok kişisel bilgi talebinde bulunan ülke.

Google’ın 2012 Saydamlık Raporu’na göre ABD en çok kişisel bilgi talebinde bulunan ülke.

Peki Google hangi taleplere cevap veriyor. Firmanın açıklamasına göre:

Mahkeme Celbi

  • Kullanıcı Kayıt Bilgileri (isim, üyelik başvuru bilgileri, ortak e-mail adresleri, telefon numarası.)
  • Katılım IP Adresleri, internet zaman damgaları

Mahkeme Emri

  • İçerik dışı bilgiler
  • Celp ile elde edilebilecek kişisel bilgiler

Arama İzni

  • E-Mail bilgileri
  • Mahkeme emri ve celp ile elde edilebilecek kişisel bilgiler

Yukarıdaki gibi durumlarda Google, kullanıcı bilgilerini açıklayabiliyor. Ancak kişinin Google Aramalarını gizli tutuyor. Yani Google, kişisel bilgileri üst seviyede korumaya devam ediyor. Ancak zorunlu mahkeme emirleri karşısında, işbirliği yapmak zorunda. Diğer türlü ele alındığında Google’ın kimseye hesap vermek zorunda olmadığını görüyoruz.

Google'un Londra'da bulunan Birleşik Krallık Ofisi'nin dışarıdan görünümü.

Google’un Londra’da bulunan Birleşik Krallık Ofisi’nin dışarıdan görünümü.

ABD dışındaki ülkelerde nasıl işliyor?

Yabancı ülkelerde bu işlem biraz daha karmaşık işliyor. Eğer Google, bir ülkede fiziki olarak bulunmuyorsa yani bir ofisi yoksa bu tarz taleplere cevap vermiyor. Örneğin, Zimbabwe, Kuzey Kore ve Myanmar gibi ülkelerin isteklerine cevap vermek zorunda değil.

İngiltere, Almanya ya da Fransa ele alındığında Google’ın ofisinin bulunduğunu görüyoruz. Firma buradaki talepleri işleme almak zorunda. İşleme alırken ülkeler arası hukuki anlaşmalar da göz önünde bulunduruluyor.

İki ülke arasında (Ör, ABD ve İngiltere) Mutual Legal Assistance – Karşılıklı Adli Yardım (MLA) anlaşması bulunuyorsa, Google bunu resmiyete dökmek zorunda kalıyor. Bu anlaşma, iki ülke arasında kamu yasalarında ve ceza kanunlarında ortak bilgi platformu oluşturulmasına olanak sağlıyor.

Söz konusu ülke Google’dan bilgi talep ettiğinde, avukat aracılığıyla ABD mahkemelerinin kapısı çalınıyor. Sonra yukarıda bahsettiğimiz süreç işleme alınıyor.

Google, mahkeme kararı karşısında kişisel bilgi paylaşımını çok nadir yapıyor. Özel bir şirket olduğundan ötürü kullanıcı bilgilerinin güvenliğini sağlamak zorunda. Ancak Google bu konuya özel bir eğilim gösteriyor. Bu da firmayı güvenilir kılıyor. Google’ın uzun yıllardır kullanıcılar tarafından güvenle kullanılmasının tek sebebi de bu.