Sea Launch'ın fırlattığı roket firmaya pahalıya mal olacak.

Sea Launch’ın Fırlattığı Roket Pasifik Okyanusu’na Düştü

In Haber by Özay ŞenLeave a Comment

Sea Launch'ın fırlattığı roket firmaya pahalıya mal olacak.

Sea Launch’ın fırlattığı roket firmaya pahalıya mal olacak.

Baykonur Uzay Üssü’nden fırlatılan Zenit-3SL Roket, Pasifik Okyanusu’na düştü.

Bern, İsviçre merkezli Sea Lunch firmasının son roket fırlatışı başarısızlığa uğradı. Üzerinde Intelsat 27 uydusu bulunan roketin parçaları Pasifik Okyanusu’na düştü. Firma problemin ne olduğunu araştırmaya devam ediyor.

1 Şubat’ta Kazakistan’da bulunan Baykonur üssünden fırlatılan Zenit-3SL roketi, 40 saniye havalandıktan sonra motorlarında yaşadığı bir sorun yüzünden düşüşe geçti. Pasifik Okyanusu’na düşen roket ve üzerinde bulunan Intelsat 27 uydusu parçalara ayrıldı.

Sea Launch, mobil firmalar için uydu desteği sağlıyor. Üzerinde çalıştıkları Zenit-3SL roketleri ile 31 başarılı fırlatma yapmışlardı. Sonuncusu ise firmaya pahalıya mal olacak. Konuyu araştıran kuruluşlar, sorunun uzay üssünden kaynaklanmadığını belirledi. Bu sebepten ötürü Rusya’ya bir tazminat davası açılamayacak.

Bu fırlatma Sea Launch için önem teşkil ediyordu. Firma geçtiğimiz günlerde iflasın eşiğinde olduğunu açıklamıştı. Fırlatılacak Intelsat 27 uydusu ile toparlanmaya çalışacaklardı. Bu uydu Atlantik Okyanusu üzerinde, düşük irtifada Dünya yörüngesine oturacaktı. Avrupalı ve Amerikalı firmalarla ortaklaşa çalışmanın ürünü olan Intelsat 27, firmanın fişini çekebilir.

6.2 Ton ağırlığında olan uydunun 400 Milyon Dolar güvenlik sigortasının olduğu belirtildi. Intelsat yaşanan başarısızlık hakkında “Bizim açımızdan oldukça hayal kırıklığına uğrayan bir fırlatılış oldu” dedi.