Anasayfa Haber Güneşten Enerji Çekmenin Yeni Yolları Aranıyor

Güneşten Enerji Çekmenin Yeni Yolları Aranıyor

Sunset

İnsanlık güneşten enerji elde etmenin kolay bir yolunu bulmak üzere olabilir mi?

Güneş ve Dünya arasındaki mesafe, astronomik ölçekte neredeyse yok denecek kadar düşüktür. En yakın yıldız olan Alpha Centauri ile aramızda yaklaşık 4 ışık yılı var, öte yandan Güneş ile olan mesafemiz sadece 8 ışık dakikasıdır. Ve Güneş’ten gelen enerji, şu ya da bu şekilde gezegenimizdeki tüm mekanizmaları harekete geçiriyor. Ancak tüm bilimsel gelişmelerimize karşın henüz burnumuzun dibindeki bu dev enerji kaynağından verimli biçimde yararlanmanın bir yolunu bulabilmiş değiliz.

ABD’deki Delaware Üniversitesi biliminsanlarından Erik Koepf, üzerinde çalıştığı bir projenin bu durumu değiştirebileceğini düşünüyor. Güneşten enerji toplamak için sıra dışı bir yöntem kullanan Koepf, önümüzdeki aylarda projesini tam güçle test etmek için ekibi ve aygıtlarıyla birlikte İsviçre’deki Zürih kentine uçacak.

Peki bu yeni sistem nasıl çalışıyor? Öncelikle güneşten gelen ışık, büyük ve pürüzsüz bir ayna yardımıyla çinko oksid kaplı seramik bir tabaka üzerine odaklanıyor. Dev ayna topladığı tüm ışığı birkaç santimlik bir alana odaklıyor ve bu kısımda ısı 2,000 derece civarına kadar tırmandırılıyor. Bundan sonra bu tabaka üzerine verilen su, kendiliğinden oksijen ve hidrojen atomlarına ayrışıyor. Bu ayrışmanın sonucunda ortaya hem yakıt olarak kullanılabilecek saf hidrojen çıkmış oluyor, hem de ayrışma işlemi esnasında elektrik elde ediliyor.

Koepf ve ekibi tarafından geliştirilen sistem daha önce denenmiş ve çalıştığı gözlemlenmiş, ancak henüz verimlilik oranı belli değil. Zaten Zürih’te yapılacak olan denemede bu yeni sistem tam güçle test edilecek ve işe yarayıp yaramadığı ortaya çıkacak. Eğer verimlilik belirli oranı geçebilirse, bu yeni sistem üzerine daha da fazla çalışma yapılacak. Bilim çevrelerinin bu konuda hayli umutlu olduğu söyleniyor. Eğer sistem tam güçle çalıştığında gerçekten de beklendiği gibi sonuçlar verebilirse, insanlık güneşten enerji edebilmek için güneş panellerinden çok daha güçlü bir yöntem bulmuş olacaktır. Bu da enerji sektöründe oyunun kurallarını kökten değiştirebilir, hatta gelecekteki olası savaşlardan bir kısmını önleyebilir.