3Doodler yazıcı kalem sayesinde, 3 boyutlu çalışmalar yapabilmek mümkün.

75 Dolar’a 3D Yazıcı Kalem İster misiniz?

In Haber by Özay Şen1 Comment

3Doodler yazıcı kalem sayesinde, 3 boyutlu çalışmalar yapabilmek mümkün.

3Doodler yazıcı kalem sayesinde, 3 boyutlu çalışmalar yapabilmek mümkün.

Dünya’nın ilk 3D yazıcı kalemi önümüzdeki eylül ayında oldukça cuzi bir rakama piyasaya giriş yapacak.

Kickstarter projesi olarak başlayan 3Doodler, beklediğinden fazlasını elde etti. Geliştiriciler tarafından konulan 30.000 Dolarlık sınır 24 saat içerisinde 500.000 Dolar’a ulaştı. İnsanların bu kaleme gösterdiği ilgi, yapımcıları bile şaşırttı.

Eylül ayında 75 Dolar etiket fiyatıyla pazara sunulacak 3Doodler’ın kullanımı oldukça basit. Herhangi bir yazılım ya da ekstradan donanım gerektirmiyor. 24mm kalınlığındaki kalem, 200 gram ağırlığında. 110-240V batarya ile çalışıyor.

3Doodler, üç boyutlu bir yazıcının yapabileceği şeyi bir kaleme indirgiyor. Yapılabilecekler sadece kullanıcının yeteneğiyle kısıtlı. Kalem içerisinde iplik besleyici bulunuyor. Bu besleyici ABS veya PLA plastik kabul ediyor. Ortaya çıkan 3 boyutlu çizimler bu plastik sayesinde oluşturuluyor.

3D yazıcı kalem içerisinde ayrıca ısıtma çubuğu ve sıkma aygıtı mevcut. Bu eklentiler sayesinde plastik çubuk ısıtılarak istenilen kıvama getiriliyor. Kullanıcı ince(hafif ve esnek) ya da kalın(güçlü ve sert) tasarımlar yapabiliyor. Bunun için cihazı sadece hızlı veya ağır hareket ettirmesi gerekiyor.

Çizimler istenilen alanlarda kullanılabilir. Kendi tasarımlarınızı şekillendirebilir, ufak sanat çalışmaları ortaya çıkarabilir hatta yapışkan özelliğini kullanarak tamir bile yapabilirsiniz.