Microsoft 3D Dermal Dokunmatik Teknolojisi

Microsoft’un 3 Boyutlu Dermal Dokunmatik Bilgisayarı

In Haber by Özay ŞenLeave a Comment

Microsoft 3D Dermal Dokunmatik Teknolojisi

Microsoft 3D Dermal Dokunmatik Teknolojisi

Microsoft, ekrandaki cisimlere etki oluşturulduğunda geriye tepki veren bilgisayar üzerinde çalışıyor.

Microsoft TechFest 2013 içerisinde firma geliştiricileri yeni bir teknolojiyi tanıtma imkanı buldu. 3 Boyutlu dokunmatik ekrana sahip olan bilgisayarda, kullanıcı görüntüdeki nesnelere etki uyguladığında tepki alabiliyor.

3D Dermal Dokunmatik (3D Haptic Touch) bilgisayarında, ekrandaki cisimlerden birini ittirdiğinizde hareket ettiğini görüyorsunuz. Microsoft Research takımı tarafından geliştirilen teknolojide dış kaplama ve görüntü arasında güç çeviricileri bulunuyor. Kullanıcı baskı uygulamaya başladığında bu sensörler çalışarak, ekrana bağlı robotik kol vasıtasıyla cisim hareket ediyor.

Şu an prototip aşamasında olan 23-inç ekrana sahip 3 boyutlu dokunmatik teknolojinin 500 Dolar civarında olacağı düşünülüyor. Geliştirici ekipten Mike Sinclair, Michel Pahud ve Hrvoje Benko teknolojilerinden oldukça umutlu. Prototipe koydukları bir yazılım ile teknolojinin prensipte nasıl çalıştığını da başarıyla anlatmışlar.

Ekranda bulunan cisimlerden kare şeklinde taş daha fazla baskı uygulanarak hareket ettirilebiliyor. Diğer yandan sünger olan cisim ile rahatlıkla ittirilebiliyor. Bunun gelecek zamanlarda tıp ve eğitim alanlarında kullanılabileceği düşünülüyor.

Doktorlar hastaların, beyin taramasını yaparken daha verimli sonuçlar alabilirler. Ayrıca okul öncesi eğitimde kullanılarak çocuklara, hangi cisimlerin ağır hangi cisimlerin hafif olduğu gösterilebilir. Tabi işin bir de oyun kısmı var.

Microsoft’un Kinect teknolojisinin yanı sıra IllumiRoom projesi de dikkat çekiyor. Belki de 3D Dermal Dokunmatik bilgisayar ile oyunlar farklı boyutlara taşınabilir.