Anasayfa Haber Konsol Oyunları Nasıl Yamanacak?

Konsol Oyunları Nasıl Yamanacak?

Konsol savaşları devam ediyor.
Konsol savaşları devam ediyor.

xbox-ps

Çıkış tarihleri gittikçe yaklaşan yeni nesil Sony ve Microsoft oyun konsolları hakkındaki söylentiler bitmek bilmiyor.

Sony ve Microsoft’un yeni nesil oyun konsollarının çıkış tarihi gittikçe yaklaşıyor. Henüz bu konsolların hakkındaki tüm veriler resmen gün ışığına çıkmadığından, söylentiler de dur durak bilmiyor. Her iki firma da yeni konsollarını raflara çıkarana dek söylentilerin arkası kesilmeyecek gibi görünüyor.

Yakın zamanda ortaya çıkan yeni bir söylenti ise konsol oyuncularının içini rahatlatabilir. Overkill Software adlı oyun firmasından Simon Vikland’ın yapılan bir röportajda söyledikleri, yeni nesil konsollarda oyun güncelleme sisteminin çok daha farklı olabileceğini ortaya koydu.

Halen konsollarda oyunların güncellenmesi, ya da eski tabirle yamanması, uzun ve zorlu bir bürokratik sürecin aşılmasını gerektiriyor. Oyun yapımcısı firma yayınlamak istediği yamayı önce konsol firmasının kalite kontrol ve onay süreçlerinden geçirmek zorunda. Ardından eğer yeni yama onaylanırsa, yine konsol firması tarafından kendi ağı üzerinden yayınlanmak durumunda. Bu da herhangi bir oyun güncellemenin yayınlanmasını aylarca geciktirebiliyor.

Bu durumun en önemli sebebi olarak konsolların kendilerine has mimarisi gösteriliyor. Öte yandan PC oyunlarında böyle bir zorlama yok, oyun firmaları gerektiğinde kimseden onay almadan yama yayınlayabiliyor. Eğer söylentiler gerçekse, artık konsol için oyun yapan firmalar da aynı özgürlüğe sahip olacaklar. Yeni nesil Sony ve Microsoft konsolların x86 tabanlı AMD platformlar üzerine kurulacakları neredeyse kesin sayılıyor. Bu da konsol üzerindeki oyunların güncellenmesinde büyük kolaylık sağlayacaktır deniliyor.

Ne var ki, her ne kadar oyun konsollarının özel yapısına kabahat bulunsa da, gerçekte konsol üreten firmaların ürünleri üzerindeki kontrolü yitirmekten hoşlanmadıkları bilinen bir gerçek. Ve hem oyunlar, hem de yamalar üzerinde sıkı bir denetim olmasının esas sebebi de gerçekte tam olarak budur. Sony ya da Microsoft’un oyun yapımcılarına kendi oyunlarını güncelleme konusunda ne kadar özgürlük tanıyacakları da bu yüzden tartışılır. Bizce her iki firma da oyunların güncellenmesindeki bürokrasiyi kırpacak, ancak oyun yapımcılarına asla tam bir serbestlik tanımayacaklardır.