Yörünge üzerinde Çin uzay enkazı ve Rus uydusu çarpıştı.

Dünya Yörüngesinde Kaza!

In Haber by Özay ŞenLeave a Comment

Yörünge üzerinde Çin uzay enkazı ve Rus uydusu çarpıştı.

Yörünge üzerinde Çin uzay enkazı ve Rus uydusu çarpıştı.

Yörüngedeki Çin enkazıyla Rus uydusu çarpıştı.

Dünyamızı dışarıdan gözetlemek amacıyla yörüngeye birçok uydu konuşlandırılıyor. Son yıllarda teknolojinin de gittikçe gelişmesiyle, yörüngedeki uyduların sayısı da arttı. Dünya yörüngesinde tahmini olarak 900 uydu bulunuyor. Ayrıca sayılamayacak kadar çok uzay enkazı mevcut.

Her ne kadar imkansız olarak gözükse de 6 hafta önce yörüngedeki Çin enkazıyla ufak bir Rus uydusu çarpıştı. Çin’in 2007 yılında yörüngeye konuşlandırmaya çalıştığı uydu projesi başarısızlıkla sonuçlanmıştı. İnfilak eden uydu ortaya binlerce enkaz parçası çıkardı.

NASA’nın elde ettiği son verilere göre bu uydu enkazı ile Rus uydusu 22 Ocak tarihinde çarpıştı. Açıklamalara göre bu çarpışma bilinen 4. kaza olarak kayıtlara geçti. Daha önce 1996, 2007 ve 2009 yıllarında yörüngede kazalar yaşanmıştı. 2009 yılında yaşanan kazada çalışmayan Rus askeri uydusu ile ABD telekomunikasyon uydusu çarpışmış ve baya yankı uyandırmıştı.

Uzayın sürtünmesiz boşluğunda inanılmaz boyutlarda hızlara ulaşan parçalar, başta Uluslararası Uzay İstasyonu olmak üzere birçok uyduyu da tehlikeye sokuyor.