Anasayfa Haber AMD Richland Çiplerin Detayları Belli Oldu

AMD Richland Çiplerin Detayları Belli Oldu

AMD Richland
AMD Richland
AMD Richland
AMD Richland

AMD’nin yüksek performanslı düşük enerji tüketimli yeni serisinin detayları açıklandı.

AMD, Trinity’i piyasaya sürmesinin 11 ay ardından düşük enerji tüketimli Richland çipleri pazara sunmaya hazırlanıyor. Yeni nesil çiplerin tasarımında Trinity’deki mühendislik kullanıldı. 32nm teknolojisiyle üretilen Richland çipleri çoğu noktada Trinity ile benzerlik gösterse de performans bakımından daha üstün bir grafik çiziyor.

Radeon HD 8000M grafik işlemcilere geçilmesiyle birlikte, görüntü performansında %20 ila %40 daha fazla verim alınabiliyor. Yani kullanıcı birkaç saat daha fazla 720p video izleme imkanına kavuşuyor.

Richland çipleri sadece donanımsal açıdan değil yazılımsal açıdan da büyülüyor. İlk açıklamalara göre Richland destekli notebooklarda Windows 8 tecrübesi en üst seviyede yaşanabilecek. Yüz tanıma ve mimik takip teknolojisi ile birleşen Windows 8 arayüzü, kullanıcıya rahat bir kullanım sağlayacak.

Performans olarak üstün bir kalite sağlayan Richland çipler, pazarda Intel’in ürünleri ile rekabete girecek. Dört çekirdekli A10-5750M’in rahatlıkla Core i7 işlemcileri alt ettiği belirtiliyor. 3DMark performansı ele alındığında, Intel serilerine göre %50 daha fazla performans sergilediği anlaşılıyor.

Yüz tanıma teknolojisi dört çekirdekli A10 serisinde ve A8’nin çeşitli sürümlerinde kullanılabilecek. Sadece Yansıtma Ekran (Screen Mirror) teknolojisi A6 serisine kadar geçerli. Anlaşılan AMD yüksek beklentilere sahip ürünlerine tam teçhizat destek veriyor.

AMD’nin takvimine göre Richland çipler önümüzdeki aydan itibaren laptoplar için piyasaya giriş yapacak. Ultra-ince laptoplar (17Watt ve aşağı enerji tüketimine sahip olanlar) için çıkış tarihinin yaz aylarına denk geleceği açıklandı.

Richland çipleri için hazırlanmış tanıtım videosunu buradan izleyebilirsiniz: