Higgs Bozonu'na ait bir simülasyon görüntüsü.

Tanrı Parçacığı Sonunda Keşfedildi mi?

In Haber by Özay ŞenLeave a Comment

Higgs Bozonu'na ait bir simülasyon görüntüsü.

Higgs Bozonu’na ait bir simülasyon görüntüsü.

Higgs Bozonu hakkında ilk net veriler elde edildi.

Tanrı Parçacığı olarak da adlandırılan Higgs Bozonu hakkındaki araştırmalar olumlu sinyaller vermeye başladı. Tanrı Parçacığı da ne oluyor diye merak ediyorsanız, daha önceden paylaştığımız Higgs Bozon’unu Anlamanın Kısa Yolu başlıklı haberimize bakmanızı tavsiye ediyoruz.

1960lı yıllarda Peter Higgs tarafından ortaya koyulan teoride, maddeye kütlesini neyin verdiği anlaşılmaya çalışılmaktaydı. Uzun yıllar bu teorinin kanıtlanabilmesinde güçlüklerle karşılaşılmıştı. Avrupa’daki CERN laboratuvarının desteği sayesinde teorinin gerçekliği artık kanıtlanabilecek duruma geldi.

4 Temmuz 2012’de yapılan deneylerde, CERN yetkilileri Higgs Bozon’unu açıklamaya çok yaklaştıklarını belirtmişti. Atlas ve CMS ekiplerinin yürüttüğü araştırmaların devamında sonuca ulaşıldığı kaydedildi.

Atlas ekibinden Dave CharltonHiggs Bozonu’nun Standart Model içerisindeki karakterini ve yapısını ortaya koymayı başardık” dedi. CMS ekibindeki Joe Incandela ise “Elimizdeki veriler hepimizi mutlu etti. Ancak Higgs Bozonu’nu mu keşfettik yoksa buna ait bir parçayı mu bulduk tam olarak emin değiliz” sözlerine yer verdi.

Araştırma son dönemece girereken birçok bilim-insanı bu sonuçlarla beraber Standart Model’in son parçasının da tamamlandığına inanıyor. Şimdi CERN’deki araştırmacılar ellerindeki verileri tekrardan gözden geçirip son bir açıklama yapacak. Sonrasında ise evrenin oluşumuna dair en çok merak edilen sorularından birine ışık tutulmuş olacak.