DARPA, ABD askerleri için daha güvenli kablosuz ağ üzerinde çalışıyor.

DARPA Daha Güvenilir Kablosuz Bağlantı Üzerinde Çalışıyor

In Haber by Özay ŞenLeave a Comment

DARPA, ABD askerleri için daha güvenli kablosuz ağ üzerinde çalışıyor.

DARPA, ABD askerleri için daha güvenli kablosuz ağ üzerinde çalışıyor.

DARPA yeni projesi ile kablosuz bağlantıyı daha güvenilir hale getirmek istiyor.

Saha görevi sırasında askeri birlikler, iletişimin imkansız olduğu alanlarda mobil cihazlara güvenmek durumunda kalıyorlar. DARPA’nın yeni projesi ise bu mobil cihazlara sağlanan kablosuz bağlantıyı daha güvenilir kılmak.

DARPA program menajeri Wayne PhoelŞu anki güvenlik çabaları bireysel radyolara ya da ağlara yönelik devam ediyor. Tek bir yanlış ayarlanmış ya da gizliliği ihlal edilmiş radyo bağlantısı tüm ağı tehlikeye sokabilir” dedi.

ABD Savunma Bakanlığı İleri Araştırma Projeleri Ajansı (DARPA)’nın üzerinde çalıştığı yeni Kablosuz Ağ Savunma (Wireless Network Defense) programı bireysel bağlantıları daha güvenlikli hale getirecek. Hazırlanan yeni protokoller ile bireysel bağlantılar en güvenlikli ağı seçerek, kendilerini otomatik olarak sisteme adapte edebilecek.

1 Nisan’da Arlington, Virginia’da düzenlenecek konferansta DARPA’nın amaçları ve program hakkındaki detaylar açıklanacak. Ayrıca bu konferans sırasında ajans, diğer firmalarla askeri anlaşma sağlamaya çalışacak. Bu anlaşmaların içerikleri ise ajansın yürüttüğü ticari kablosuz ağ sistemleri tasarımı ve işletmesi, kablosuz ağ güvenlik protokolleri, dağıtılmış kontrol teorisi, ekonomik ve sosyal ağ yapısal analizi gibi programlar olacak.