Canonical ve Çin Halk Cumhuriyeti yeni bir işletim sistemi için anlaşmaya vardı.

Çin’e Özel Ubuntu İşletim Sistemi Geliyor

In Haber by Özay ŞenLeave a Comment

Canonical ve Çin Halk Cumhuriyeti, ülkeye özel hazırlanacak yeni bir işletim sistemi için anlaştı.

Linux yazılımlarının geliştiricisi Canonical, Çin Halk Cumhuriyeti ile anlaşmaya vardı. Canonical, temelinde Çinliler tarafından geliştirilen CSIP işletim sistemini alarak Ubuntuya uyarlayacak. Yeni bir mühendislik teknolojisi ile hazırlanacak işletim sistemi sadece Çin’e özel olacak.

Çin hükümetinin 5 yıllık planları içerisinde esnek, açık, herkes tarafından kullanılabilecek ve standart hale getirilmiş bir işletim sistemi geliştirimesi yer alıyor. Açık kaynak kodlarına sahip işletim sistemini geliştirmek için birçok kuruluş bir arada çalışacak. CSIP’nin önderliğindeki grupta, Canonical ve Savunma Teknolojileri Ulusal Üniversitesi bulunacak. İşletim sisteminin tasarlanma süreci üniversitenin Pekin’de bulunan CCN Açık Kaynak Geliştirme Ortak Laboratuvarı’nda gerçekleşecek.

Canonical CEOsu Jane Silber, CSIP ile ortak amaçları olduğunu belirtti. Böylece masaüstü ve bulut-tabanlı cihazlarda yüksek kalitede çalışacak Linux işletim sistemi ortaya çıkmış olacak.

İşletim sistemi, Çin menşeili tüm yazılımlarla uyumlu çalışacak. Hükümet tarafından kullanıcıların ortak bir platformda buluşturulması amaçlanıyor.