Dünya tarihinin gördüğü en büyük siber saldırıya tanıklık ediyoruz.

İnternet Bugün Herkese Yavaş

In Haber by Özay ŞenLeave a Comment

İnternet bugün sadece Türkiye’de değil tüm Dünya’da yavaş çalışıyor.

Haberciler tarafından tarihin en büyük siber saldırısı olarak nitelendirilen olay halen devam ediyor. İki firma arasında başlayan siber-saldırı tüm dünya ağını yavaşlattı. Sosyal medya, bankacılık ve e-posta servislerinin durmasından korkuluyor.

Londra ve Cenevre merkezli Spamhaus adlı firma, bu tarz saldırılara ve spam gönderimlerine karşı bir kara liste oluşturmuştu. Bu listeye geçtiğimiz günlerde Hollanda kaynaklı Cyberbunker grubunu da dahil ettiler. Cyberbunker daha önceden çocuk istismarı videoları ve terör içerikli bilgiler dışında her alana ev sahipliğini yapacağını açıklamıştı. Spamhaus’un Cyberbunker’ı listeye eklemesiyle birlikte internet ağı karıştı.

New York Times’a konuşan Spamhous sözcüsü, DDoS saldırılarının 19 Mart’ta başladığını ve halen devam ettiğini açıkladı. Bilindik DDoSlardan farklı olduğu ve saniye başına 300 GB saldırı yaşandığını ekledi. Bu rakam bankalara yapılması olası saldırılara, karşı koyabilecek defans sistemlerinin kaldırabileceğinden 6 kat daha fazla.

Saldırılan DNS serverları üzerinden yapıldığı bu yüzden Dünya’nın her yerinde internetin yavaşladığı belirtiliyor. Cyberbunker grubu resmi bir açıklama yapmamasına karşın saldırıya liderlik ettiği düşünülüyor. DDoS saldırısına destek veren Doğu Avrupa ve Rusya kaynaklı grupların da olduğundan şüphe duyuluyor.

Şimdiye kadar gelen haberlerde Netflix’in sistemlerinin kilitlendiği ve Spamhaus’un dış firmalardan yardım aldığı belirtiliyor. Başta Google olmak üzere birçok yazılım ve teknoloji firması saldırıyı önlemek için uğraşıyor.

Dünya tarihinin gördüğü en büyük siber saldırıya tanıklık ediyoruz.

Dünya tarihinin gördüğü en büyük siber saldırıya tanıklık ediyoruz.