Anasayfa Makale Pratik Zararlı Yazılım Engelleyiciler Antivirüs Yerine Geçer mi?

Zararlı Yazılım Engelleyiciler Antivirüs Yerine Geçer mi?

Antivirüs
Antivirüs

Antivirüs

Virüsler de zararlı yazılımlar olduğuna göre; eğer bilgisayarınızda zararlı yazılım engelleyici varsa, antivirüs programına ihtiyacınız olmadığını düşünebilirsiniz. Ama gerçekten öyle mi? İşte bu konudaki mitler ve gerçekler…

Zararlı yazılım engelleyici antivirüs yerine geçer mi sorunusuna tam bir yanıt verebilmek için önce virüs ve zararlı yazılım tanımlarını incelemek gerekli.

Bilgisayar virüsleri tanım gereği kendi kendilerine çoğalabilen yazılımlardır. Bir bilgisayarda kendisinin birden fazla kopyasını oluşturabileceği gibi, ağdaki bilgisayarlara, başka aygıtlara, hatta e-posta yardımıyla arkadaşlarınızın bilgisayarına da bulaşabilmektedir. Yazılımların virüs olarak anılması için bilgisayarınıza doğrudan zarar vermesi gerekliliği yoktur, hatta bazı virüslerin tek amacı kendini kopyalamaktır. Ancak diskinizi doldurduğu ve bilgisayarınızı yavaşlattığı için en zararsızlarının bile yeterince zararlı olduğunu söyleyebiliriz.

Zararlı yazılım ise virüsleri de kapsayan daha geniş bir tanımdır. Kapsamına virüsler, solucanlar, truva atları, izniniz olmaksızın size reklam gösteren yazılımlar, tarayıcınıza yüklenen araç çubukları ve daha bir sürü şey girer. Bilgisayara zarar verme amacı taşıyan ya da kullanıcıyı bilinçli olarak rahatsız eden her yazılım bu kategoriye girebilir.

Ancak antivirüs programı ve zararlı yazılım engelleyicilere geldiğimizde tanımlar biraz daha bulanıklaşıyor. Yazılımların gitgide daha çok şey yaptığı bir devirde, benzer işleri yapan yazılımlar arasındaki çizginin de yavaş yavaş kaybolduğunu görüyoruz. Artık “antivirüs paketleri” diyebileceğimiz programlar sadece bilgisayarınızı virüslere karşı korumakla kalmıyor, diğer zararlı yazılımları da engelliyor, aynı zamanda ağ bağlantınızı koruyan bir firewall görevi görürken istenmeyen e-postaları (spam) da tespit ediyor. Hatta son dönemde ebeveyn kontrolleri içeren antivirüs yazılımları görmek bile mümkün. Zararlı yazılım engelleyiciler de bu açıdan pek farklı sayılmaz.

Her ne kadar zararlı yazılımlar daha geniş bir tanıma sahip olsa da, çıkışına baktığımızda zararlı yazılım engelleyiciler zamanında antivirüs yazılımlarının engellemediği casus (spyware) ve istenmeyen reklamlar gösteren (adware) yazılımları durdurmaya odaklıydı. Günümüzde ise antivirüs ve zararlı yazılım engelleyiciler arasında fazla bir fark kalmadığını söyleyebiliriz.

Ancak şunu da eklemek gerek ki, piyasadaki antivirüs yazılımı üreticilerinin çoğu bu işi yıllardır, hatta on yıllardır yapan ve bu konuda deneyimli şirketler. Zararlı yazılım engelleyiciler çok daha yeni ve virüs durdurma konusunda ise daha da yeni oldukları için diğerleri kadar güven uyandırmayabilir. Bu noktada eğer bilgisayarınızın güvenliği konusunda sorumluluğu bir şirkete bırakacaksanız – hatta bunun için cebinizden para çıkaracaksanız – bu konuda daha köklü deneyime sahip bir şirkete yönelmeyi tercih edebilirsiniz.

Bu konuda sadece tahminler yürütmek yerine verileri incelersek, saygın bir bağımsız antivirüs test organizasyonu olan AV-Comparatives‘in 2012 Aralık raporunda test edilen 22 yazılımdan teki bile kendini “zararlı yazılım engelleyici” olarak tanıtmamış. Sanıyorum bu bir fikir verebilir.

 

Video Reklam: