Piranha Ultra Tab 10.1 İncelemesi

In İncelemeler, Mobil by Berkan SezerLeave a Comment

Piranha’nın uygun fiyatlı Android tableti Ultra Tab 10.1’i ayrıntısıyla inceliyoruz.

Tablet bilinenin aksine aslında ilk olarak Microsoft tarafından ortaya çıkarılmış bir kavramdı. Şirket ilk olarak 2002 yılında Microsoft Tablet PC adı altında piyasaya bir urun çıkardı. Ancak o dönemde Windows işletim sisteminin dokunmatik ürünlere karşı yetersizliği, tablet bilgisayarların hayatımıza girişini bir müddet daha geciktirdi. Nitekim Apple tarafından 4 Nisan 2010 tarihinde, yani Microsoft’un başarısız tablet girişiminden tam 8 sene sonra piyasaya sürülen iPad, tablet kavramının hayatımıza yerleşmesini sağladı. Apple dâhil birçok kışı iPad’i hayatımızı kolaylaştıran devrimsel bir urun olarak tanımladı. İlginçtir ki Steve Jobs iPad’i, yenilikçi ve farklı bir urun olarak nitelendirirken hiçbir zaman tablet PC kavramını kullanmadı.

iPad’in çıkışı ile beraber Apple bu pazarda büyük bir pay kazandı. Karşışsında ciddi bir rakibi yoktu ve pazarın nerdeyse yüzde 95’ını ele geçirdi. Tabi gecen seneler zarfında artık Google’ın yatırımlarıyla güçlenen ve tablet desteği artan Android işletim sisteminin çıkışı ile beraber, karşısına ciddi rakipler çıkmaya başladı. Birçok urunun piyasaya sürülmesi ile birlikte Apple’ın Pazar payı da düştü. Telefon olarak bakıldığında bugün piyasada Apple’ın karşısında ciddi rakipleri var, öyle ki özellikle Samsung Galaxy serisi ile büyük atılımlar gerçekleştirdi ve küresel satışlar baz alındığında tek bir modelle ikincilik koltuğuna oturmayı, tüm seri modelleriyle beraber toplam satışlarda global alanda lider olmayı başardı. Her ne kadar akıllı telefonlar için günümüzde bu durum mevcut olsa dahi, tablet pazarına baktığımız zaman bu süreç aynı şekilde işlemedi. Android işletim sisteminin tablette yaptığı geliştirmeler ve program desteği tüketiciler tarafından yeteri kadar benimsenmemiş olacak ki iPad bugün yüksek fiyatına rağmen halen acık ara Tablet pazarında lider. Genelde 10 inç ekran boyutuna sahip tabletlerin hakim olduğu pazarda Samsung ve Amazon gibi bir kaç markanın çabasıyla uzunca bir süredir daha küçük boyutta olan 7”lik tabletler de mevcut. Bu küçük ekranlı tabletlere ilgili de büyük olunca Apple kimsenin beklemediği ve Steve Jobs sonrası dönemin ilk değişim rüzgârı olarak nitelendirilen bir hareketle daha küçük ekran modeli olan iPad Mini’yi üretmeye başladı. Özellikle bu modelinde diğer Apple ürünlerinde olan satış ivmesi yakalamasıyla Apple’ın Pazar payı daha da artmaya başladı.

Global tablet pazarındaki durum ülkemiz için de farklı değil. iPad modelleri oldukça rağbet gören ürünler olurken bunların yanında da daha az satış oranlarına sahip Android tabletleri görebiliyoruz. Bu alanda da özellikle Apple’ın en ciddi rakibi, sahip olduğu Galaxy Tab serisi ile Samsung. Android ve iOS işletim sistemlerinin hakim olduğu günümüz satışlarında Ekim ayından itibaren artık Microsoft da bu pazarda yer almaya başladı. Yeni arayüzü ve dokunmatik desteğine sahip gelişmiş yapısı ile piyasaya sürdüğü Windows 8 işletim sistemi ile beraber yeni Windows 8 destekli ürünler satışa sunulmaya başlandı. Windows 8 RT ve Windows 8 olarak iki farklı modelle bugün piyasada yavaş yavaş birçok farklı urunu bir arada görebiliyoruz.  Ancak Windows 8, tablet tarafında henüz çok yeni bir oyuncu olduğundan ve çıkan ürünlerin fiyatlarının yüksek seviyelerde olmasından dolayı halen piyasanın tablet bilgisayar acısından iki büyük oyuncusu Android ve IOS işletim sistemleri.

Android özellikle son yıllarda yaptığı atılımlar ile Apple için ciddi bir rakip haline geldi. iOS işletim sisteminin kapalı bir sistem olması ve iPad ürünlerinin bazı teknik donanım eksikleri sayesinde piyasada bugün birçok Android tabanlı tablet PC’lere rastlayabiliyoruz. Ülkemizdeki eğitim reformları çerçevesinde geliştirilen bir proje olan Fatih projesinde hedef her öğrenciye bir adet tablet bilgisayarın ücretsiz verilmesi idi. Belirli aşamalar halinde ilerleyecek olan bu proje için acılan on yeterlilik ilanlarına maalesef Apple alınmamış, sebep olarak ise işletim sisteminin Android tabanlı olma gerekliliği gösterilmiştir. İşte Apple Pazar lideri olmasına rağmen herkesin eleştirdiği birkaç teknik yetersizlik yüzünden bu büyük projeye katılım sağlayamamıştır. Özellikle USB girişinin olmaması, iTunes’a bağımlılık, dışarıdan yüklemelerin zorluğu ve fiyat politikası bu büyük projede Apple firmasının olma fırsatını ortadan kaldırmıştır.

Android işletim sistemli tablet bilgisayarların bugün birçok yaygın modeli bulunmakta. Açık lisans olması ve ücretsiz dağıtılması sebebiyle her üretici tablet sektöründe boy göstermek istemiş ve bu alana yönelmiştir. Örnek vermek gerekirse incelemenin yayına hazırlandığı saat itibariyle Hepsiburada.com’da 167, Vatan Bilgisayar’da 50, Teknosa’da ise 38 çeşit tablet bilgisayar satışa sunulmakta. Tablet isteyen bir tüketicinin çeşitlilik acısından kafasının karışmaması gerçekten çok zordur.

İşte bizler de bu kısa tablet özgeçmişinden sonra bugün size incelemesini yapacağımız urunu tanıtmak ısıtıyoruz. Bu ürün Piranha Ultratab 10.1. Piranha firması tarafından Android işletim sistemini kullanan bir urun.

[end_tabset]