Suudi Arabistan hükümeti yeni yasaklamalarla gündeme geldi.

Suudi Arabistan Hükümeti Görüşme Uygulamalarını Engellemek İstiyor

In Haber by Özay Şen1 Comment

Suudi Arabistan hükümeti yeni yasaklamalarla gündeme geldi.

Suudi Arabistan hükümeti yeni yasaklamalarla gündeme geldi.

Suudi Hükümeti Skype, WhatsApp ve Viber uygulamalarını engellemek istiyor.

Suudi Arabistan Hükümeti 2010 yılında BlackBerry servislerini engelleme haberiyle gündeme gelmişti. Şimdi ise Suudi Arabistan yetkilileri Skype, WhatsApp ve Viber gibi sesli ve görüntülü görüşme uygulamalarını ülke çapında engellemek istiyor.

Hükümet yetkilileri engelleme isteğinin yasalarıyla örtüşmediğini öne sürse de ortada başka durumlar var. Geçtiğimiz günlerde birçok politik protestonun örgütlenmesi WhatsApp aracılığıyla yapılmıştı. Suudi Telekom firmalarının bunu takip edecek bir departmanı yok. Ayrıca bu uygulamaların ücretsiz olması, telekom firmalarına maddi yönden darbe vurduğuna inanılıyor.

BBC Arapça Servisi’ne bağlı Sebastian Usher, Suudi Arabistan’daki sosyal medya kullanımının oldukça fazla olduğunu ve halkın büyük kısmının Twitter hesabının bulunduğunun altını çiziyor. Böyle bir yasaklanma durumunun halk tarafından hoş karşılanmayacağı belirtiliyor.

Yurtdışındaki aileleri ve arkadaşlarıyla görüşmek için bu programları kullanan vatandaşlar böyle bir yasağa karşı gazetelere dilekçe vermeye başladı. Hükümet’in yasaklama konusunda resmi açıklamaları olmasına karşın Skype, WhatsApp ve Viber uygulamalarının kullanımı devam ediyor.