ASUS Xonar Essence One İncelemesi

In İncelemeler, Öne Çıkanlar by Berker GüngörLeave a Comment

Asus’tan ses tutkunlarına özel üretim: Xonar Essence One. Kolay kolay bulunmayan özellikler, dijital – analog  çözümler bir arada, bu incelememizde…

Asus her türden kaliteli bilgisayar ve bileşenleriyle tanınıyor. Ancak firmanın ürün gamı sırf bunlarla sınırlı değil, aynı zamanda bir bilgisayarı tamamlayan pek çok yan ürün de Asus damgasıyla piyasada bulunabiliyor. Buna en güzel örneklerden biri Asus’un farklı tüketici gruplarını hedefleyen ses kartları ve kulaklıkları. Asus ses bileşenlerini ciddi bir konu olarak görüyor ve bu konuda pek haksız da sayılmaz. Modern bir bilgisayar kullanıcının her türden eğlence ihtiyacına hitap etmek zorunda, buna müzik dinlemek de dahil. Eskiden her türden kullanıcıya hitap eden müzik setlerinin yerini uzun zamandır bilgisayarlar aldı.

Aldı almasına da, standart bir bilgisayar müzik tutkunlarının her ihtiyacına cevap verebilir mi? Cevap hem evet, hem de hayır. Standart bir bilgisayar, üzerindeki tümleşik ses kartıyla ses işleyebilir, müzik dinletebilir, video izletebilir. Bu en ehven fiyatlı çözümdür ve bütçesi pek geniş olmayan çoğu kullanıcı için de iş gören bir çözümdür. Peki ama keyifli midir? Hayır. Düşük özellikli bir ses işleyiciden çıkan dijital sinyal, özellikle iyi müzik dinlemeyi ya da film izlemeyi tutku edinmiş kullanıcılar için tatmin edici olmaktan çok uzaktır. Bu tür bir dijital sinyal gerçek kaydın derinliğini, temizliğini, çok sesliliğini veremeyecek kadar kirlidir.

Aslında iyi bir ses elde etmenin tek yolu analog olarak yapılmış kayıtları yine analog olarak dinlemektir. Fakat tabii ki dijital çağda bu artık pek mümkün değil, en azından işin içine bilgisayar girdiğinde, kaldı ki bilgisayarların burnunu sokmadığı bir alan da yok. O vakit ne yapılabilir? Bir çözüm, biraz daha kaliteli bir ses kartı almak ve bunun daha gelişmiş ses işleme özelliklerinden faydalanarak analog müzik elde etmektir. Daha uç noktada ise Asus tarafından üretilen Xonar Essence One gibi bir DAC satın alınabilir.

Peki DAC nedir? Digital to Audio Converter, yani Dijitalden Analoğa Çevirici anlamına gelen bir kısaltmadır. DAC’lar CD ve benzeri dijital müzik kayıt formatlarının yaygınlaşmasıyla birlikte kendi müzik setini parça parça toplamayı tercih eden müzik severlerin alışveriş listelerinde ayrılmaz bir parça haline gelmiştir. Bugün ise doğrudan bilgisayardan ve diğer dijital sistemlerden sinyal alabilen DAC’lar piyasada bulunabilirler. Essence One bu türden bir cihaz, doğrudan bilgisayarınıza takarak kullanıyorsunuz. Bu cihaz bilgisayardan gelen dijital sinyali yeniden işleyerek analoğa dönüştürüyor ve daha sonra ister kulaklığa, ister bir amfiye ve oradan da hoparlöre çıkış veriyor.

 

Xonar_Essence_One_4

Tasarım

Essence One dış tasarım olarak hayli başarılı bir cihaz diyebilirim. Öncelikle tüm kasa metalden imal edilmiş ve kapağın üzerindeki Aztec tarzı aslan logosu, cihazın mat siyah boyası üzerinde çok hoş görünüyor. Cihazın üst kısmının bombeli olması üzerine başka bir cihaz koymayı zorlaştırıyor, bu yüzden de masanızda kendi yerini kaplayacak. Ancak zaten ürettiği ısıyı rahatça atabilmesi için üstüne herhangi bir şey koymamanız gerekiyor. Ön ve arka panelde bulunan bütün girişler altın kaplama. Ön panel bolca LED ışık barındırıyor, ancak buradaki kontrol düğmeleri cihazın geri kalanındaki üst düzey kalite ile kıyaslandığında biraz ucuz görünüyorlar.

Cihaz ilk bakışta göze pek büyük gelmese de, hayli ağır olduğunu söylemek gerek. Bunun en önemli sebebi, cihazın güç adaptörünün kasa içine entegre edilmiş olmasıdır. Essence One çoğu benzer DAC’ın aksine USB portu üzerinden güç çekmiyor, elektriği prizden alıyor. Bu sayede hem hayli güçlü bir ses üretebiliyor, hem de tablet gibi mobil cihazları USB üzerinden rahatça bağlayabiliyorsunuz, çünkü onlardan elektrik çekmek zorunda kalmıyor.

Kasanın ön tarafında dört tuş ve iki düğme var. Bunlar sırasıyla güç, upsampling (sample yükseltme), input (sinyal giriş seçimi) ve ses kesme tuşları. Çoğu DAC’ın aksine bu cihazın üzerinde iki adet ses ayar düğmesi var, sağdaki doğrudan kulaklığa giden sesi açıp kapatıyor. Soldakinin ise çevresinde bir dizi LED ışık mevcut, bu düğme de ses ayarı yapıyor, ancak çevresindeki LED ışıkların amacı cihaza gelen sinyalin sampling seviyesini göstermek. Ne varki bu sistemin düzgün çalışabilmesi için bilgisayarınıza AISO sürücülerini kurmuş ve gelen sampling ayarını buradan ayarlamış olmanız gerekiyor. En sağda ise 6,3 mm kulaklık giriş jakını buluyoruz.

Kasanın arka tarafında ise veri giriş ve çıkış portları sıralanmış. En sağda üç pinli güç kablosu girişi ve onun hemen yanında voltaj seçme anahtarı var. Orta kısımda koaksiyal, USB ve Toslink dijital giriş portları gruplandırılmış. En solda ise analog amfilere çıkış için iki farklı türden (XLR ve RCA) çıkış jakları bulunuyor. Eğer cihazı sırf kulaklıkla kullanacaksanız bir analog amfiye ihtiyacınız olmayacaktır, ancak bir hoparlör sistemi kullanacaksanız o zaman bir de analog amfi edinmeniz gerekecektir.

Cihazın içine baktığımızda ise dikkati çeken en önemli özellik, değiştirilebilir op amp yongaları oluyor. Üç set halinde düzenlenmiş olan 11 adet op amp yongası rahatlıkla değiştirilebiliyor ve Essence One beraberinde ek bir setle geliyor. Cihazla beraber gelen op amplar tüm setleri değiştirmenize yetecek sayıda değil, ancak bunları dışarıdan satın alabilirsiniz. Op amplar dijital sinyalin işlenmesinde kullanılan programlanabilir işlemciler ve farklı modelleri kullanarak üretilen sesi çok farklı seviyelerde işleyebiliyorsunuz. Asus bu cihazın bir de MUSE versiyonunu çıkardı ve onda çok daha gelişmiş op amplar kullanıyor, ancak o modelin fiyatı çok daha yüksek.

Essence One’ın kalbinde birden fazla ses işlemcisi mevcut. C-Media 6631 işlemcisi USB üzerinden gelen sinyalleri işlemekle yükümlü. Upsampling işini ise Analog Devices ADSP-21261 işlemcisi üstlenmiş. DAC, yani dijitalden analoğa çevirme işini ise bir çift Texas Instruments Burr-Brown PCM1795 işlemcisi yürütüyor. Burada verilen fiyata göre en zayıf kalan parçalar DAC işlemcileri diyebiliriz, bundan daha üstün DAC yongaları da var.

 

Xonar_Essence_One_3

Performans

Essence One özellikle kulaklık kullanan ses tutkunları düşünülerek hazırlanmış. Asus bu modeldeki amfinin 600 ohm empedansa kadar olan kulaklıları rahatlıkla çalıştırabileceğini söylüyor, ancak çoğu seçkin kulaklık bile bu seviyeye çıkmıyor, genellikle 60 ila 100 ohm arasında kalıyorlar. Ben cihazı Asus’un kendi Vulcan Pro kulaklıklarını kullanarak test ettim, çünkü o esnada elimdeki en üst seviye kulaklıklar bunlardı. Ayrıca birkaç tane de düşük bütçeli bir Philips kulaklık kullandım, sırf aradaki farkı görebilmek için. Elimde bir analog amfi bulunmadığından hoparlör setiyle denemem mümkün olmadı.

Öncelikle şunu söylemek lazım, Essence One herhangi bir PC ve hatta MacOS X ile doğrudan, herhangi bir yazılım kurmadan bağlanarak kullanılabiliyor. Fakat beraberinde gelen sürücüleri bilgisayara kurmanız, cihazın tüm özelliklerinden faydalanabilmeniz açısından elzem. Essence One pek çok işi birden yapabilen bir cihaz, dijitalden analoğa sinyal çevrimi, sinyal işlemesi ve pre-amfi olarak iş görebiliyor. Up-sampling özelliği tüm ses tutkunlarının sevdiği bir özellik değil, ancak sample oranını artırabilmek bazı durumlarda çok işe yarayabiliyor.

Peki performans nasıl? İşin doğrusu Essence One belirli açılardan çok hassas bir cihaz, herşeyden önce kulaklık seçiminiz çok önemli. Farklı kalitedeki kulaklıklar bu cihazla çok farklı sonuçlar veriyor. Aynı şekilde yapacağınız ince ayarlar ve çalacağınız müzikler de ses kalitesinde çok farklı sonuçlar üretebiliyor. Asus cihazın sinyal-gürültü oranının 120 desibele kadar çıkabildiğini söylüyor ki bu hayli yüksek bir rakam. Öte yandan, upsampling özelliği gelen sinyalin sample rate oranını 8 kat artırabiliyor. Yani 16 bitlik ve 44.1 kHz bir sinyal – standart ses CD’si oranıdır – 32 bit ve 352.8 kHz seviyesine yükseltilebiliyor. Bu, dijital sinyalden gelen gürültülerin insan kulağının duyamayacağı seviyelere itilmesine sebep olduğundan, sonuçta üretilen ses çok daha temiz oluyor.

Ancak performansın standart op amplarla her kullanıcıyı tatmin etmesi de imkansız diyebilirim, tabii ses işleme konusunda uzmanlaşmış tutkunlardan bahsediyorum. Bu türden bir cihaz zaten her kullanıcıyı ilgilendirmiyor, ses tutkunları ise kesinlikle kendi op amp setlerini kullanmak isteyeceklerdir. Sonuçlar biraz da dinleyicinin kulağına bakıyor tabii.

 

Xonar_Essence_One_2

Sonuç

Asus Xonar Essence One şüphesiz sıradan kullanıcının ilgisini çekecek bir ürün değil, zaten yaklaşık 1,000 USD civarındaki Türkiye fiyatıyla herkesin bütçesine de hitap etmediği ortada. Ne var ki, ses donanımına gözünü kırpmadan para harcayan tutkunlar için ender rastlanabilecek seçeneklerden biri. Üretim ve donanım kalitesi açısından çoğu rakibinden daha ileride. Asus’un kaliteli parça bulmak ve üretim yapmakta bir sıkıntısı olmadığını rahatlıkla görebiliyorsunuz. Ses işleme kapasitesi gayet güçlü, yetenekleri çoğu benzer DAC ile kıyaslanmayacak kadar geniş. Bir sorun, kulaklıklar konusunda biraz seçici olması, Asus Vulcan Pro ile iyi sonuçlar elde edebildim, ancak her kulaklıkla o kadar iyi sonuç almak mümkün olmayabiliyor. Kulaklıklar konusundaki seçiciliğini bir kenara bırakırsanız, Xonar Essence One, bu türden özel bir DAC cihazı arayan ses tutkunlarının ihtiyacını rahatlıkla karşılayabilecek bir ürün. Fakat az bulunan bir ürün, o yüzden biraz aramanız gerekebilir.

Technopat Notu: 4/5

Teknik Özellikler:

 • Ses İşlemcisi: C-Media 6631
 • Upsampling İşlemcisi: Analog Devices ADSP-21261
 • DAC İşlemcileri: Texas Instruments Burr-Brown PCM1795
 • Giriş/Çıkış Portları:
 • 2 x 3.5mm RCA çıkışı
 • 1 x 6.3mm RCA girişi
 • 2 x XLR çıkış
 • 2 x Dijital S/PDIF girişi : 1 x Koaksiyal, 1 x Toslink
 • 1 x USB girişi
 • Kulaklık sinyal-gürültü oranı: 120 dB
 • Analog çıkış sample oranı: 44.1K/48K/88.2K/96K/176.4K/192KHz @ 16bit/24bit
 • S/PDIF Dijital Giriş: 44.1K/48K/96K/192KHz @ 16bit/24bit