Anasayfa Makale İncelemeler Motorola ATRIX AOKP ROM İncelemesi

Motorola ATRIX AOKP ROM İncelemesi

Motorola ATRIX için geliştirilmiş olan AOKP (Android Open Kang Project) ROM’u inceliyoruz.

Öncelikle ROM Android 4.1.2 tabanı üzerine kurulu. Diğer Jelly Bean ve ICS ROM’larında olduğu gibi Kernel eksikliğinden dolayı ortaya çıkan çeşitli sorunlar mevcut. (Video Kamera, Donanım Hızlandırma vs.) Ancak bu konuda da önemli gelişmeler mevcut.

ATRIX AOKP Ana Ekran

Şimdi ROM’un olumlu ve olumsuz özelliklerinden bahsedelim.

Olumsuz Yönler;

  • Bildirim ışığı ile ilgili çeşitli sorunlar mevcut. Sorunu çözmek için Google Play’den Motorola tarafından sunulmuş Notification Light Widget’i kullanabilirsiniz.
  • Ekran parlaklığını otomatik ayarından çıkarınca telefonun altındaki menü tuşlarının ışığı sönüyor. Gerek batarya tasarrufu sağlamak için gerekse fazla ışığın gözünüzü almasını engellemek için otomatik parlaklığı devre dışı bırakmak zorunda kalıyorsunuz.
  • Ayarlardan Wi-Fi’i hiçbir zaman uyku moduna alma seçeneğini seçmenize rağmen ekranı kapattıktan belirli bir süre sonra Wi-Fi uyku moduna geçiyor.
  • Video kamera Kernel sorunu yüzünden diğer ROM’larda olduğu gibi çalışmıyor. (Google Play’den Videocam Illision’u kullanarak video çekebiliyorsunuz.) Ancak normal fotoğraf çekerken de gecikmeler yaşanıyor. Bu da çeşitli sıkıntılara sebep oluyor.

Olumlu Yönler;

  • Diğer Jelly Bean ve ICS ROM’larına göre yapabileceğiniz ayar sayısı daha fazla. Başka bir araca ihtiyaç duymadan açılış animasyonunu telefonunuzdan seçebiliyor veya devre dışı bırakabiliyorsunuz. Durum çubuğu ile ilgili fazla sayıda ayar mevcut. Bu da size telefonu tamamen kendi isteğinize göre kişiselleştirme imkanı sunuyor.
  • Açılış süresi diğer Jelly Bean ROM’lara göre makul düzeyde. Yaklaşık 60 uygulama yükledikten sonra bile yaklaşık olarak 35 saniyede açılıyor. Tabii ki bu süre Gingerbread ROM’lara göre oldukça fazla gelebilir ama telefonun orijinal halinden ve çoğu JB/ICS ROM’dan daha hızlı açıldığı da önemli bir gerçek.
  • Tarayıcısı oldukça iyi performans sunuyor.
  • ROM’u telefonunuza atmaya başladığınızda size birçok seçenek sunuyor. (Optimize edilmiş build.prop dosyasını kullanmak isteyip istemediğiniz gibi) Ayrıca Option Chooser’i kullanarak ROM üzerinde diğer birçok ayarlamayı yapmak mümkün.

Sonuç olarak; AOKP ROM çeşitli avantajları ve dezavantajları içinde barındırıyor. ATRIX için yeni kernel yapım çalışmaları sonuca ulaştığı zaman JB ve ICS ROM’lar oldukça popüler bir hale gelecek ve kullanıcıları tatmin edecek.

ROM’u nasıl kuracağınız hakkında bilgi almak için Technopat Forum‘a danışabilirsiniz.

AOKP Sürüm Bilgisi